Kocaeli ve civarında dağılım gösteren Ailanthus altissima (Miller) Swingle (Simaroubaceae) üzerinde autekolojik çalışmalar
The autecological studies on Ailanthus altissima (Miller) Swingle (Simaroubaceae) distrubuted in Kocaeli and its environs
  1. Tez No: 155194
  2. Yazar: ERTUĞRUL FİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CELAL YARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET KOCAELİ VE CİVARINDA DAĞILIM GÖSTEREN AILANTHUS ALTISSIMA (MILLER) SWINGLE {SIMAROUBACEAE) ÜZERİNDE AUTEKOLOJİK ÇALIŞMALAR Bu çalışmada, Simaroubaceae üyesi olan Ailanthus altissima (Miller) Swingle'nin Kocaeli il sınırlan dahilinde yaşayan, gerek populasyon gerek tek olarak dağılım gösteren bireylerinin yetişme ve yaşama koşulları, bitki-toprak ilişkileri ortaya konmuştur. Çalışma sonunda bitkinin toprak tekstürü bakımından genellikle kumlu-tınlı topraklan tercih ettiği anlaşılmıştır. Topraktaki besleyici nutrient elementler bakımından ise oldukça geniş bir spektrumda hayatım sürdürebildiği anlaşılmıştır. Ancak CaC03 bakımından oldukça zengin topraklan tercih etmektedir. Toprak pH'ı bakımından ise hafif alkali topraklan tercih etmektedir. Haziran-2004 Ertuğrul FİLİZ
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE AUTECOLOGICAL STUDIES ON AILANTHUS ALTISSIMA (MILLER) SWINGLE (SIMAROUBACEAE) DISTRIBUTED IN KOCAELİ AND ITS ENVIRONS The growing and living conditions and the plant - soil relations of Ailanthus altissima (Miller) Swingle, which is a member of Simaroubaceae Family and distributes in Kocaeli borders either as populations or as individuals were found out in this study. It was understood that, the plant prefers generally sandy - loam soils as the soil texture. It was found out that, it can maintain its life in a wide spectrum for the nutrient elements in the soil. But, it prefers the rich soils for CaC03. In addition, it prefers the slightly alkaline soils as pH. Haziran-2004 Ertuğrul FILIZ n