Aşırı halofil Archaea'nın çeşitli polimerik destek maddelerine immobilizasyonu ve selülaz aktivitelerinin tayini
Immobilization of halophilic Archaea to various polymeric supports and determination of their cellulase activity
- Tez No: 155195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OGAN, DOÇ. DR. MERAL BİRBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET AŞIRI HALOFİL ARCHAEA'NIN ÇEŞİTLİ POLIMERIK DESTEK MADDELERİNE İMMOBİLİZASYONU ve SELÜLAZ AKTİVİTELERİNİN TAYİNİ Tuzköy Tuz Madeni'nden seçilen ve %25, %15 ve %10'luk NaCl içeren besiyerinde üreyen kalitatif olarak selülaz aktivitesi gösterdiği saptanan 4TK1, 2TK2 ve 2TK3 suşlannın selülaz aktiviteleri kantitatif olarak saptanmıştır. Bu aktiviteye tuz konsantrasyonun, pH'ın ve sıcaklığın etkisi araştınldıktan sonra hücreler poliakrilamid ve alginata immobilize edilmiş, immobilizasyon öncesi ve sonrası ile zamanın enzim aktivitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Selülazın tuz bağımlılığı, selülaz enzim çalışmalarında kullanılan NaCl'ün konsantrasyonunu değiştirerek saptanmıştır. NaCl konsantrasyonu 0.5-4 M arasında değiştirilirken diğer şartlar sabit tutuldu ve selülazın 2.5 M NaCl konsantrasyonunda en fazla aktif olduğu bulundu. %10 NaCl içeren besiyerlerinde yetiştirilen bütün suşlann en yüksek aktiviteyi gösterdiği ve suşlar içerisinde en fazla TK2'nin aktivite gösterdiği gözlendi. Selülazın sıcaklık profilini tayin etmek için iki saat boyunca 2.5 M NaCl içeren enzim çalışma çözeltisinde 20-60°C arasında aktiviteyi ölçtüğümüzde en yüksek aktivite 25°C olarak saptandı ve %10 NaCl içeren besiyerinde yetiştirilen 2TK2 susunun en fazla aktivite gösterdiği saptandı. Selülaz aktivitesi pH 7'de en yüksek aktivite gösterdi ve bu pH kültür ortamının pH'ına karşılık gelmektedir ve yine %10 NaCl içeren besiyerinde yetiştirilen 2TK2 susunun en iyi aktiviteyi gösterdiği saptandı. Optimal çalışma şartlan saptandıktan sonra hücreler poliakrilamid ve sodyum alginata immobilize edildi. %25 NaCl içeren besiyerinde yetişen 4TK1 susu ve %15 NaCl içeren besiyerinde yetişen 2TK2 ve 2TK3 suşlan en yüksek selülaz aktivitesi vigösterdi. Hücreler için alginat, poliakrilamid ile karşılaştırıldığında iyi bir destek maddesi değildi ve her iki destek maddesi için de aktivite immobilizasyon işleminden sonra belirgin bir şekilde düştü. Haziran, 2004 Ash GÖZÜAÇIK vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMMOBILIZATION OF HALOPHILIC ARCHAEA TO VARIOUS POLYMERIC SUPPORTS AND DETERMINATION OF THEHt CELLULASE ACTIVITY The strains which were chosen in this study were isolated from Tuzkoy Salt Mine in a previous study and the cellulase activity of the strains, 4TK1, 2TK2 and 2TK3 grown in liquid medium containing 25%, 15% and 10% NaCl was determined. The effects of salt concentration, pH and temperature were investigated, then the cells were immobilized on to polyacrylamide and alginate and the cellulase activity was compared before and after the immobilization process and the effect of time on immobilization was determined. The salt dependence of cellulase was determined by varying the concentration of NaCl used in cellulase assays, from 0.5-4 M NaCl whilst keeping all other conditions constant. The cellulase was maximally active in 2.5 M NaCl enzyme working buffer and the cellulase activity of all the strains grown at 10 % NaCl was optimal and among the strains the maximum activity was attained for the 2TK2 strain. In order to determine the temperature profile of cellulase, the activity was measured between 20-60 °C in enzyme working buffer containing 2.5 M NaCl enzyme working buffer for two hours, the maximum activity was attained at 25 °C and the 2TK2 strain which was grown in 10 % NaCl had the maximum activity. The cellulase activity was optimal at pH 7, which corresponds to the pH of the culture medium and the maximum activity was attained for the 2TK2 strain which was grown in 10 % NaCl. After determining the optimal working conditions, the cells were immobilized to polyacrylamide and sodium alginate, among the strains, 4TK1 strain grown at 25 % viiiNaCl and 2TK2 and 2TK3 strains grown at 15 % NaCl had the maximum cellulase activity. Alginate was not a good support for the cells when compared to acrylamide and the activity considerably decreased after the immobilization processes for both of the supports. June, 2004 Ash GÖZÜAÇIK IX