Allium neopolitanum Cyr. ve Allium roseum L.'da sitolojik ve embriyolojik araştırmalar
Cytological and embryological investigations in Allium neopolitanum Cyr. and Allium roseum L.
- Tez No: 155199
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Allium neopolitanum Cyr. VE Allium roseum L.'DA SİTOLOJİK VE EMBRİYOLOJİK ARAŞTIRMALAR Bu araştırma, İstanbul'un Göztepe ve Acıbadem bölgelerinden 2000-2003 yıllan arasında toplanan Allium neopolitanum ve A.roseum türleri üzerindeki sitolojik ve embriyolojik çalışmaları kapsamaktadır. Bu amaçla farklı gelişim evrelerindeki çiçekler asetik-alkol (1:3) solüsyonunda fikse edilmiş, hazırlanan parafin bloklardan el mikrotomunda kesitler alınarak Regaud hematoksilin, metil yeşili-pironin ve PAS boyaması uygulanarak ışık mikroskobunda incelenmiştir. Mikrospor ana hücrelerinin çoğunda mayoz bölünmenin düzenli gerçekleştiği gözlenmiştir. Bazılarında ise düzensiz metafaz tablası, kromozomların kutuplara geç çekilişi ve köprü oluşumu gibi düzensizliklere rastlanmıştır. Polen tanelerinin mitoz bölünme sonucu iki hücreli hale geldikleri, başlangıçta elipsoid olan generatif hücrenin daha sonra uzayarak ay şeklini aldığı gözlenmiştir. Polen tanelerinin sitoplazmasının çözünmeyen polisakkaritler bakımından zengin olduğu belirlenmiştir. Verimli polen yüzdesi A. neopolitanum'' da %96.5 ve A.roseum'ddL %97.7 olarak hesaplanmıştır. Her iki türde de tohum taslağı, kampilotrop tipte olduğu tespit edilmiştir. Gelişimin başından itibaren tohum taslaklarının funikulus kısmında obturatorun geliştiği gözlenmiştir. Tohum taslaklarına uygulanan PAS reaksiyonunda mikropil bölgesinin ve obturatorun PAS pozitif özellikte olduğu belirlenmiştir. Embriyo kesesi oluşumdan kısa bir süre sonra embriyo kesesi ile funilulus arasında hipostase dokusu farklı laşır. Kalazal diat hücresinin faaliyeti ile oluşan dişi gametofıtin bisporik, Allium tipte gelişim gösterdiği saptanmıştır. Olgun embriyo keselerinde yumurta cihazında yer alan iki sinergit nukleusunda hacim artışı gözlenmiştir. Antipotlann erken evrede köreldiği ve polar nukleusların döllenme oluncaya kadar yanyana kaldıkları belirlenmiştir. IHer iki türde de olgun embriyo kesesi oluşumundan hemen sonra sinergit nukleuslarında poliploidi başlar. Hacim artışı gösteren sinergit nukleuslarında ploidi derecesinin 64n'e ulaştığı A.neopolitanurri 'da en fazla hacim 60252.762|iım3, A.roseum,da 30234.286pm olarak hesaplanmıştır. A.roseum'da 32n'e ulaşan bir nukleus gözlenmiştir. Sinergit hücrelerinin PAS pozitif sitoplazmaya ve kuvvetli PAS boyanma gösteren çizgili cihaza sahip oldukları ve döllenme oluncaya kadar varlıklarını sürdürdükleri belirlenmiştir. Yumurta aygıtında yer alan sinergitlerde yumurta hücresine göre zengin sitoplazmik polisakkaritlerin varlığı ve nükleik asitleri için metil yeşili-pironin boyanırlılığı bu hücrelerin fizyolojik olarak aktif hücreler olduklarını, yumurta hücresinin ya da daha sonraki gelişim evresinde zigotun beslenmede görevli olduklarını düşündürmüştür. Ocak 2004 Cansev YILDIRIM FAZLA II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CYTOLOGICAL AND EMBRYOLOGICAL INVESTIGATIONS IN Allium neopolitanum Cyr. AND Allium roseum L. The cytoembryology of Allium neopolitanum and A.roseum collected from Göztepe and Acıbadem in Istanbul during the years 2000-2003 have been considered in this study. Flower buds at different stages of development have been fixed in acetic-alcohol (1:3). Paraffin blocks cut by using hand microtome, mounted on slides, deparaffinized, hydrated, stained with Regaud's hematoxylin, methyl green- pyronin and PAS, dehydrated and observed through a light microscope. In most of the microspore mother cells, the course of meiosis is regular. In some cells, irregularities have been observed such as univalents, irregular metaphase plate, fragments, and chromosome bridges. After the mitotic division in the microspores, bicellular pollen grains are formed. The shape of the generative cell changed from oval to elongated during pollen development. In the cytoplasm of pollen grain, insoluble polysaccharides have been observed. The percentage of fertil pollen obtained from A. neopolitanum and A.roseum is 97.7% and 96.5 %, respectively. The ovules are champilotropous, bitegmic and crassinucellate in two species. In the ovary, the obturator differentiates from cells at the base of the funiculus. It has been indicated by the PAS reaction applied to the ovules that micropylar part of the integument and obturator show PAS positiveness. A hypostase appears shortly after embryo sac formation. The female gametophyte formed by the functioning chalazal diad cell is biporic, of the Allium type. In the mature embryo sac, the three nuclei at the chalazal end degenerate without forming the antipodal cells. The two polar nuclei remain side by side in the center of the sac until fertilization occurs. IllIn both species the process of the polyploidization starts soon after the formation of the mature embryo sac. The volume of synergid nuclei increases due to the endoreduplication cycles and may reach 60252.762um as a maximum, corresponding 64n ploidy level in A.neopolitanum and 30234.286ujm3 in A.roseum. InA.roseum one nucleus could be identified with 32n level. In egg apparatus, the egg cell gives less positive reaction for insoluble polysaccharides and nucleic acids than synergids. The polyploid synergids possesing PAS positive cytoplasm remain active until the fertilization. The precence of rich cytoplasmic polysaccharides and methyl green-pyronin stainability of enlarged nuclei in the synergids suggests that the synergids retain their physiologic activity and play nutritional role of the egg cell. Ocak 2004 Cansev YILDIRIM FAZLA IV