Allium cepa'da Pb(NO3)2'nin sebep olduğu fizyolojik, anatomik ve sitogenetik değişimlerin araştırılması
Investigation of physiological, anatomical and cytogenetic effect of the Pb(NO3)2 on Allium cepa L.
  1. Tez No: 494967
  2. Yazar: NURCAN GİRASUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada farklı dozlarda kurşun nitrat Pb(NO3)2 çözeltisinin Allium cepa L.'de fizyolojik ve sitogenetik etkileri araştırılmıştır. Fizyolojik parametre olarak çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık artışı; sitogenetik parametre olarak ise Mikronukleus (MN) frekansı, Kromozomal aberasyonlar araştırılmıştır. Pb(NO3)2 uygulaması ile kök uzunluğu ve ağırlık artışının azaldığı, mikronukleus sıklığı ve koromozomal hasarların arttığı belirlenmiştir. En belirgin toksik etki ise 200 ppm Pb(NO3)2 uygulanan grupta gözlenmiştir. Mikroskobik incelemeler neticesinde Pb(NO3)2'nin teşvik ettiği kromozomal hasarlar; kromatinin eşit olmayan dağılımı, fragment, yapışkan kromozom, kromozom köprüsü ve c-mitoz olarak belirlenmiştir. Pb(NO3)2 uygulamasının kromozomal hasarlar içerisinde en büyük etkinin fragment oluşumu üzerine olduğu tespit edilirken, en az oranda gözlenen kromozom hasarının ise c-mitoz olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak Pb(NO3)2'nin Allium cepa L.'de fizyolojik ve sitogenetik açıdan farklı toksik etkilere neden olduğu bu etkinin de doza bağımlı olarak gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, physiological and cytogenetic effects of lead nitrate Pb(NO3)2 solution at different doses were investigated in Allium cepa L. Germination percentage, root length and weight gain were investigated as physiological parameters; Micronucleus (MN) frequency and chromosomal aberrations were investigated as cytogenetic parameters. It was determined that root length and weight gain decreased, micronucleus frequency and choromosomal damage increased with Pb(NO3)2 application. The most obvious toxic effect was observed in the group treated with 200 ppm Pb(NO3)2. Unequal distribution of chromatin, fragment, sticky chromosome, chromosome bridge and c-mitosis were observed as chromosomal aberrations induced by Pb(NO3)2. It was determined that Pb(NO3)2 application had the greatest effect on fragment formation in chromosomal damage and c-mitosis was the least observed chromosomal damage. In conclusion, Pb(NO3)2has different physiological and cytogenetic toxic effects in Allium cepa L and it has been determined that this effect is dose dependent.