Kırık kemik tedavilerinde kullanılan dış fiksatör aletinin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi, test cihazı tasarımı ve imalatı
The analysis of using stabilized for fracture bone external fixator by finite elements method, test device design and manufacture
- Tez No: 155204
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışmasında kırık kemik tedavilerinde kullanılan eksternal (dış) iksatörîer için test cihazı tasarlayarak ferkiı parametlerdeki davranışları incelenmiştir. Fiksatörleri kemiğe bağlayan pimleri(schanz vidalan) tutan klempîer ferkîı momentlerde (törklarda) sıkılmış ve fiksatör, kuvvetin uygulandığı noktadan ferkîı uzaklıklarda ve çivi sayalarında yapılan deneyler yardımıyla sıkma momenti (torku), uzaktık ve kuvvet parametreleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Özellikle eksternal fîksatörierin imalatım yapan firmaların ve gerekse de yapılan deneylerden elde edilen verilerden fiksatörûn en önemli elemanı olduğu anlaşılan küre başlı kısmın, aşınma problemleri ile karşılaşıldığı görülerek bu kısım somu elemanlar yöntemi ile analiz edilmiştir. Malzeme aşınması ve gerekse de kullanılma esnasında fiksatörûn stabilitesini koruyabilmesi için uygun sıkma momentleri ve klempierin sıkma uzaklıkları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Special test device was designed to test for External fixator and compared mechanical specifications on different conditions. Mechanically test clamps of each type at different Newtoa Meters of clamp at higher torque. Torsional resistance at the clamp-fixator pin and clamp-connecting bar interface was the weakest parameter of clamp mechanics. Mechanical properties of fixator between parameters were compared. Finite element (FE) analysis was performed for external fixation, the point contact fixator. It is adviced moment, distance of clamps and materials.