İstanbul çevresinin Creastium L. (caryophyllaceae) türleri üzerinde taksonomik araştırmalar
A taxonomic study on the Creastium L. (caryophyllaceae) species of İstanbul area
  1. Tez No: 155214
  2. Yazar: MUSTAFA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ISTANBUL ÇEVRESİNİN CERASTIUML. (CARYOPHYLLACEAE) TÜRLERİ ÜZERİNDE TAKSONOMİK ARAŞTIRMALAR ÖZET Bu çalışmada, İstanbul çevresinde yayılış gösteren Cerastium cinsinin 10 türüne ait 1 1 takson (C dubium, C.fontanum ssp. triviale, C. glomeratum, C. brachypetalum ssp. roeseri, C. brachypetalum ssp. tauricum, C. semidecandrum, C. pumilum, C. diffusum, C. fragillimum, C. gracile, C. iltyricum subsp. comatum) sistematik olarak incelenmiştir. Bunlardan C. brachypetalum ssp. tauricum taksonu Türkiye florası için yeni kayıttır. Bunun yanı sıra C. gracile İstanbul florası, C. fragillimum ise A2 karesi için yeni kayıt olarak saptanmıştır. İncelenen türlere ait ayrıntılı deskripsiyonlar verilmiştir. Elde edilen sonuçlara dayanılarak İstanbul çevresinde yayılış gösteren türler için teşhis anahtarı düzenlenmiştir. Her türün İstanbul ve Türkiye'deki yayılışları verilmiş, haritalar üzerinde gösterilmiştir. Ayrıca bütün türlerin genel şekilleri ile herbaryum fotoğrafları da çalışmaya eklenmiştir Haziran 2004 Mustafa KESKİN
Özet (Çeviri)
V A TAXOMOMIC STUDY ON THE CERASTIUM L. (CARYOPHYLLACEAE) SPECIES OF ISTANBUL AREA ABSTRACT In this study, 1 1 taxa (C dubium, Cfontaman ssp. triviale, C. glomeratum, C. brachypetalum ssp. roeseri, C. brachypetalum ssp. tauricum, C. semidecandrum, C. pumilum, C. diffusum, C. fragillimum, C. gracile, C. illyricum ssp. comatum) belonging to 10 species of the genus“Cerastium”which has a distribution in and around Istanbul were taxonomically investigated. The taxon C. brachypetalum ssp. tauricum is a new record for Turkish flora. In addition to this, C. gracile is established as a new record for Istanbul, and C. fragillimum is new for A2 square. The detailed descriptions are given for the investigated species. Based on the obtained results, an identification key is arranged for the species showing distribution around Istanbul. Of the all species distributions in Istanbul and in Turkey are stated and indicated with maps. General figures and herbarium photographs for each species are also added to the study. Haziran 2004 Mustafa KESKİN