İstanbul çevresinin burçak(Vicia L.)(Seksiyonlar: Ervum ve Cracca) taksonları üzerinde karpolojik ve mikromorfolojik araştırmalr
The carpological and micromorpological studies on the vetch (Vicia L.)(Sections: Ervum ve Cracca) taxa Istanbul area
  1. Tez No: 316455
  2. Yazar: BEGÜM GİZEM GÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Vicia L. cinsi Fabaceae (Leguminosae) familyasının Papilionoidea altfamilyası, Vicieae tribusuna dahildir. Cinsin bireyleri Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Afrik'ya özgüdür. Yeryüzünde yaklaşık 160 türü bulunmaktadır. Tek, iki ya da çok yıllık otlardır. 6 seksiyon altında toplanmaktadır. Karpolojik olarak legumen tipi, meyveleri ve tohumları diğer seksiyonlara göre genellikle daha büyüktür.Araştırma için seçilen Vicia L. cinsi, son yapılan çalışmalara göre Türkiye' de 61 tür ile temsil edilmektedir (Türkiye Bitkileri Veri Servisi, 2010).Bu türler üzerinde yapılmış bazı sistematik-floristik araştırmalar bulunmakla beraber, bu yüksek lisans tezinin materyali olan türler ile ilgili karpolojik ve mikromorfolojik yönde bir araştırma, kaynak taramaları sonucu bulunamamıştır ve bu özellikler taksonomik karakter olarak ele alınmamıştır.Bu çalışmada İstanbul çevresinde yayılış gösteren Vicia taksonlarından Sect. Ervum ve Sect. Cracca' ya ait taksonların dağılımları ve konumları çalışılmıştır. Toplanan örnekler uygun koşullar altında İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesine getirilecektir. Örnekler botanik bahçesinin kayıtlı ortamlarında kültüre alınacaktır. Vicia taksonlarının genel tohum morfolojisi stereomikroskop ile araştırılmıştır. Tohumlara ait testaların yüzeyleri Tarama Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiş; testa süslemeleri (ornemantasyon) ?pusticulate? olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Vicia L. which represents Fabaceae (Leguminosae) is included into family, the subfamily of Papilionoidea is also included into Vicieae tribus. The individuals of the variety particular with Europe, North America, Asia and Africa. There exists more than 160 taxa of it on the earth. These plants are unique, dual or may have been existing for many years. We can divide them into six sections. Their legumen types of fruits and seeds are gigantic when we compared them with the carpology.The species of Vicia L. ,which has been chosen for the research, can easily seen in Turkey which represents with 61 different taxa of it.There can be some systematic-floristic researches exist about these species, on the other hand, there has not be found any final research about the relating the thesis of the species of carpological and micromorphological works henceforth these specifications have not been thought as a taxonomic character.The purpose of this researched is to identify and searched the spreading the Vicia species that contains Sect. Ervum and Sect. Cracca. The samples which have been gathered specially, are going to be brought to İstanbul Universty Alfred Heilbronn Botanic Garden. These samples are going to be identified here. The systematic utility of testa ornemantation (pusticulate), hilum and Lens of the seed of Vicia taxa which distributed in İstanbul area were studied by Scanning Electron Microscope (SEM).