An experimental investigation of certain aspects of water filtration
Su filtrasyonundaki değerlerin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 155228
  2. Yazar: SELVİHAN BURCU BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AKGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET AN EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF CERTAIN ASPECTS OF WATER FILTRATION însan varlığının doğadaki devamı için kalite ve miktar olarak suyun yeterliliği ve kullanılabilirliği vazgeçilmez unsurların başmda gelmektedir. îçme ve kullanma suyunun antımınm yeterince yapılmaması ve sorunlarla ilgili araştırmaların sürdürülmemesi, büyük kent yasanımda tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır. İçme suyunun gerektiği şekilde ve profesyonelce arıtımı, özellikle gelişmekte olan ülkelerde sıkça görülen su kaynaklı salgın hastalıkları engellemektedir. Bu da kent ve kırsal kesimlerde yaşayan insanlara, kaliteli bir su kaynağı sağlamaktadır. Bu arıtım prosesleri arasında filtrasyon, ekonomik proseslerin başmda gelmesi ve optimum sonuçlar vermesi açısından dikkat çekmektedir. Filtrasyon ile mikroorganizma ve diğer maddeler sudan ayrılabilmektedir. Ömerli îçme Suyu Arıtma Tesisi'nden alman filtre kumu ile yapılan çahşmalar,filtrasyon sırasında sıkça karşılaşılan problemlerin kaynağının bulunmasını ve ihtiyaç duyulan çözüm önerüerinin getirilmesini amaçlamaktadır. Haziran 2004 Selvihan Burcu BALCIOĞLU VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF CERTAIN ASPECTS OF WATER FILTRATION Availibility of water supply for human existence both quality and quantity point of view is essential. Biologically contaminated supplies had been the major problem for large communities such as metropols until recent times. Unsufficient treatment of drinking water and not being focused on such major problems has a potential for unhealthy conditions. Professional treatment of drinking water in developing countries prevent waterborne epidemics. As a result of such treatment provide a high quality of drinking water. The most important aspect for water treatment is filtration which is economical process that gives the optimum results. Filtering of the drinking water removes microorganisms and suspended matter. In the first chapter, general background about filtration process and some theoretical formulas on flow through porous media. Brief explanation of permeability and fluidisation terms was included in the first chapter. In second chapter, experimental work layout was explained. Materials used, brief explanation of apparatus was defined in this chapter. In the third chapter, experimental procedures such as fluidisation and permeability experiments were explained. In fourth and fifth chapters, results of experiments (included graphical results) and conclusions regarding experimental results accordingly. In the fifth chapter, also recommendation and future suggestions about the study was explained. During laboratory period, the filtering apparatus in Marmara University Environmental Engineering Department Laboratory was used. June 2004 Selvihan Burcu BALCIOGLU vn