Effect of ozone on the formation and reformation of flocs using hydrolysing coagulants
Metal tuzları kullanılarak oluşturulan flokların kırılımında ve yeniden oluşumunda ozonun etkisi
  1. Tez No: 155229
  2. Yazar: MENTEŞ ZORBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET METAL TUZLARI KULLANILARAK OLUŞTURULAN FLOKLARIN KIRILIMINDA VE YENİDEN OLUŞUMUNDA OZONUN ETKİSİ Bu çalışmada flok oluşumunda, kırılmasında ve yeniden oluşumunda ozonun ve hümik asitin etkisi incelendi. Metal tuzlarının (Alum ve PAX) koagulant olarak kullanıldığı deneylerde, farklı hümik asit ve ozon dozları, düşük ve ideal koagulant konsantrasyonlarında uygulandı. Floklar 50 dev/dak (G = 23 s“1) hızda oluşturuldu ve daha sonra kırılmanın gözlenebiimesi için kanştıma hızı 400 dev/dak (G = 5 18 s”1) çıkartıldı. Kırılmadan sonra kanştırıcının hızı yeniden oluşma için önceki değerine indirildi. Farklı ozon (0, 0.92, 1.80 and 2.75 mg/L) ve humik asit (0.5, 5, 10, and 20 mg/L) konsantrasyonları kullanılan deneylerde flok boyutlarının incelenmesinde optik görüntüleme kullanıldı. Flok boyunun artan ozon konsantrasyonuyla azalmasına rağmen iyileştirme faktörü buna ters olarak uygulanan ozon konsantrasyonu arttıkça yükseldi. Bunun yanında kırılma faktöründe önemli değişiklikler olmadı. Flokların çökelme karakteri, flok boyuyla aynı trendi gösterdiğinden flok boyu azaldıkça, süspansiyondaki kalıntı bulanıklık arttı. Hümik asit konsantrasyonlan düşük dozda ozon uygulandığında bile ciddî şekilde azaldı. Renk giderimi ise ozonlama ve sedimantasyonla arttı. Süspansiyondaki hümik asit konsantrasyou arttığında, flok boyunda azalma ve flok oluşma süresinin artış görüldü. Bulanıklık değerlerinin artan hümik asit konsantrasyonlanyla arttığı ve en iyi renk gideriminin düşük hümik asit konsantrasyonlarında olduğu görüldü. Eylfil^004 Meııteş ZORBA IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF OZONE ON THE FORMATION AND REFORMATION OF FLOCS USING HYDROLYSING COAGULANTS In this study effect of ozone and humic acid on floe formation, breakage and reformation was investigated. Hydrolysing metal salts (Alum and PAX) were used as coagulants. Experiments were conducted at both optimum and low coagulant doses with different humic acid and ozone doses. Floes are formed at 50 rpm (G = 23 s“1) and then high stirring rate applied (G = 518 s”1) in order to observe floe breakage. Then shear rate was reduced to original value for allowing reformation. Optical monitoring was used for examining relative floe sizes. Different ozone concentrations (0, 0.92, 1.80 and 2.75 mg/L) and humic acid concentrations (0.5, 5, 10, and 20 mg/L) were compared. In addition to floe size analysis, settling characteristics, humic acid and color removal were also examined. In experiments it was obviously seen that the floe size decreases with increasing ozone concentration. On the contrary recovery factors increased as applied ozone concentration increases. There were not considerable changes in the breakage factors. The settling characteristics of the floes showed similar trend with the floe size. As the floe size decreases residual turbidity of the suspension was increase. The humic acid concentrations decreased drastically even low ozone concentration. Color removal was achieved by ozonation and sedimentation. When the humic acid concentration increases, a reduction was observed in floe size. Moreover the initiation time of the floe formation increased. Residual turbidity values increased with increasing humic acid concentrations. Best color removal is achieved İn low humic acid concentrations. September, 2004 Menteş ZORBA