Aspergillus niger'den pektinaz eldesi
Pectinase production from Aspergillus niger
- Tez No: 155274
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER AKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Aspergillus niger' den Pektinaz Eldesi Barış KAYMAK ÖZ Pektinazlar pektik maddeleri parçalayan bir grup enzimdir. Pektin bitki hücre duvarında bulunan, bitki dokularının bütünlüğünü sağlayan yapısal bir polisakkarittir. Pektik enzimler endüstriyel olarak meyve sularının berraklaştırılması ve konsantre edilmesi, şarapların berraklaştırılması ve keten için selüloz liflerinin hazırlanmasında kullanılmaktadır. Bu çalışmada, yeryüzünde geniş bir yayılım gösteren Aspergillus niger1 in farklı bölgelerden izole edilen 7 farklı susundan Czapek-Dox + %3 Pektin besiyerinde pektinaz üretimi gerçekleştirilmiştir. Bunlardan Aspergillus niger izolat 7 en iyi verimi göstermiş ve tüm çalışmalarımızda bu suş kullanılmıştır. Bunun yanı sıra bu suş ile yapılan çalışmalarda enzim sentezinin optimal koşulların saptanabilmesi amacıyla üretim zamanı, üretim sıcaklığı, üretim pH' sı ve üretim şekli gibi fizyolojik parametreler incelenmiştir. En iyi pektinaz aktivitesi, pH 3' e dengelenmiş besiyerinde 150 rpm çalkalama hızlı 30° C lik inkübatörde 18 saatlik inkübasyon sonrası elde edilmiştir (5,20 U/ml). Uygun parametreler tespit edildikten sonra çiğit küspesi, pamuk küspesi, portakal kabuğu, havuç posası ve elma kabuğu kullanılarak yarıkatı besiyerleri hazırlanmış, pektinaz aktivitesi tayin edilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Besi ortamı olarak kullanılan atıklardan en iyi verim, pamuk küspesi ile hazırlanan yarı-katı besiyerinden elde edilmiştir (2.104 U/ml). Anahtar Kelimeler : Pektinaz, Aspergillus niger, Yarı-katı Besiyeri, Optimizasyon Danışman : Prof. Dr. Nilüfer AKSÖZ, Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Bölümü, Biyoteknoloji Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
Pectinase Production from Aspergillus niger Barış KAYMAK ABSTRACT Pectinases are a group of enzymes that degradates pectic substances. Pectin, which takes place in plant cell wall, is a polysaccharide that provides the structural entireness of plant tissues. Pectic enzymes are used in food industry for clarifying and concentrating fruit juices, clarifying wines and also for preparing cellulose fibers for linnen. In this study, pectinase production was carried out by 7 various strains of Aspergillus niger, which indicates an extensive spread at the world, isolated from different locations, using Czapek-Dox + 3% Pectin medium. Aspergillus niger isolate no:7 showed the best enzyme activity of screened fungi, and this strain was used for further studies. Physiological parameters such as incubation period, temperature, pH and static or rotator cultuvation tecniques were investigated to find the optimum conditions for enzyme production. It was concluded that incubation for 18 hours at 30°C in medium with initial pH 3 at 150 rpm, were suitable conditions. By this, an enzyme activity of 5.20 U/ml was determined. After, solid state fermentation was prepared using cotton seed baggases, cotton baggases, orange peelings, carrot pulps and apple peelings, In such media, pectinase activity was determined. As a result, the suitable medium was found to be the solid media prepared with cotton baggases with an activity of 2.104 U/ml. Key Words : Pectinase, Aspergillus niger, Solid-State Medium, Optimization Advisor : Prof. Dr Nilüfer AKSÖZ, Hacettepe University, Department of Biology, Biotechnology Section