Seydiler (Kastamonu) kuzeyi geç lütesiyen-bartoniyen yaşlı seydiler formasyonunun ostrakod topluluğu
Ostracoda association of late lutetian-bartonian Seydiler formation at the north of Seydiler (Kastamonu)
  1. Tez No: 155273
  2. Yazar: NAZAN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL TUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ŞEYDİLER (KASTAMONU) KUZEYİ GEÇ LÜTESİYEN-BARTONIYEN YAŞLI ŞEYDİLER FORMASYONUNUN OSTRAKOD TOPLULUĞU Nazan Yeşilyurt ÖZ Çalışma alanı, Kastamonu ili, Şeydiler ilçesi kuzeyinde yaklaşık 40 km2 'lik bir alanı kapsamaktadır. Bu alanda yayılım gösteren birim,“Şeydiler formasyonu”olarak ilk kez bu çalışmada adlandırılmıştır. Söz konusu formasyon, alt sınırında; Lütesiyen yaşlı Gürleyikdere kireçtaşları ile uyumlu iken, güncel alüvyon çökelleri tarafından uyumsuz olarak üzerlenmektedir. Şeydiler formasyonu, ince tabakalı kumtaşı - marn ardalanması ile başlayıp, üste doğru orta ve kalın tabakalı genellikle koyu gri, yer yer açık sarı bozunma rengi gösteren marnlarla devam etmektedir. Şeydiler formasyonunun toplam kalınlığı 30-215 'm arasında değişmektedir. Paleontolojik değerlendirme, 7 ölçülü stratigrafi kesitinden alınan toplam 184 örnek üzerinde yapılmıştır. Çalışma sonucunda 9 ayrı familyadan (çoğunluğu; Cytherellidae, Bairdiidae, Krithidae' ya ait olmak üzere) 1 1 cins ve bu cinslere ait, Cytherella ve Krithe türlerinin baskın olduğu toplam 24 ostrakod türü saptanmıştır. Mevcut ostrakod faunasına göre birimin yaşı, Geç Lütesiyen-Bartoniyen olarak belirlenmiş ve bu yaş verisi planktonik foraminifer, nannoplankton ve dinoflagellat fosil topluluklarına ait yaş verileri ile de deneştirilmiştir. Ostrakod 'larla beraber diğer mikrofauna ve mikrofloranın da değerlendirilmesi ile, Şeydiler formasyonu' nun normal tuzlulukta, neritikden batiyale kadar değişen denizel ortamda çökeldiği ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Ostrakod, Kastamonu, Şeydiler formasyonu, Geç Lütesiyen- Bartoniyen Danışman : Prof. Dr. Cemal TUNOĞLU, H.Ü. Jeoloji Mühendisliği Bölümü
Özet (Çeviri)
OSTRACODA ASSOCIATION OF LATE LUTETIAN - BARTONIAN ŞEYDİLER FORMATION AT THE NORTH OF ŞEYDİLER (KASTAMONU) Nazan Yeşilyurt ABSTRACT The study area comprises about a 40 km2 area and is located at the north of Şeydiler town of Kastamonu city. The unit exposed widely in the region is named for the first time as“Şeydiler formation”in this study. This formation conformably overlies the Giirleyikdere Formation of Lutetian age at the base. At the top, it is overlain by recent alluvium deposits with an unconformity. Şeydiler formation is represented by thin-bedded sandstone-marl alternation at the base and towards the upper part, medium to thick-bedded, dark gray marls with occasional yellow weathering colors become dominant. Total thickness of the Şeydiler formation varies from 30 to 215 meters. Paleontological examinations were carried out on 184 samples collected from 7 measured stratigraphic sections. Based on these studies, 11 ostracod genara belonging to 9 different families, mostly from Cytherellidae, Bairdiidae and Krithidae; and a total number of 24 species belonging to these genus, abundantly from Cytherella and Krithe, were determined. Based on the determined ostracoda fauna, age of this unit is assigned as Late Lutetian - Bartonian and this age assignment is also correlated with the dating of the other fossil groups as planktic foraminifera, nannoplankton and dinoflagellate. Based on the evaluation of ostracoda assemblage as well as the other microfauna and microflora, it can be concluded that the Şeydiler formation was deposited in marine conditions changing from neritic to bathyal with normal salinities. Keywords : Ostracoda, Kastamonu, Şeydiler formation, Late Lutetian-Bartonian Advisor : Prof. Dr. Cemal TUNO?LU, Hacettepe University, Department of Geological Engineering, General Geology Section u