X-bandındaki elektromanyetik alanın Drosophila melanogaster'in gelişimi üzerine etkileri
The effects of electromagnetic field in X-band on the development of Drosophila melanogaster
  1. Tez No: 155280
  2. Yazar: EMEL AKKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HACER ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
X - BANDINDAKİ ELEKTROMANYETİK ALANIN Drosophila melanogaster in GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİLERİ Emel Akkan ÖZ Bu çalışmada, mikrodalga frekansındaki elektromanyetik (EM) alanların Drosophila melanogaster"m gelişimi üzerine olan etkileri, gelişim dönemleri, ortalama yavru döl sayısı ve yumurta verimindeki farklılıklar ele alınarak incelenmiştir. İnceleme aşamasına göre Drosophila melanogastefln larva veya erginleri, aralıksız 3 saat, 4 saat, 5 saat ve 30 dakika aralıklı 6 (3+3) saat olmak üzere 10 GHz (gigahertz)'lik EM alana maruz bırakılmıştır. Gelişim dönemlerinin izlenmesi deneyinde, Drosophila larvalarına elektromanyetik alan uygulanmış ve larvadan pupaya, pupadan ergine geçiş zamanları ve sayıları tespit edilerek kontrolle karşılaştırılmıştır. Larvadan pupaya, pupadan ergine geçiş yüzdelerinde istatistiksel olarak fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF ELECTROMAGNETIC FIELD IN X - BAND ON THE DEVELOPMENT OF Drosophila melanogaster Eme! Akkan ABSTRACT In this study, the effects of the electromagnetic (EM) fields in the microwave frequency on the development of Drosophila melanogaster were investigated. This was done in the respects of developmental stages, mean offspring numbers and fecundities. Depending on the experimental part, larvae or adults of Drosophila melanogaster were exposed to 10 GHz (gigahertz) EM field continuously (3, 4, 5 hours) and discontinuously (3+3 hours, with Vz hour interval). In the experiments regarding developmental stages, Drosophila larvae were exposed to the EM field and amount and time of transition to pupae and pupae to adults were determined. Comparisons were made with respective controls. No diffeferences were found in the amounts of pupation and pupation to adults. However, it was found that the mean pupation time was linearly increased with increasing EM field dose. The levels of change in the mean offspring number were examined by the usage of the offsprings of the females which had been exposed as larvae.