İç Anadolu bölgesi Megachilidae (Hymenoptera) familyası üzerinde sistematik araştırmalar ile sorunlu gruplarda morfometrik ve biyokimyasal yöntemlerin uygulanması
Systemical studies on family Megachilidae (Hymenoptera) in Middle Anatolian region with the applicaiton of biochemical and morphometrical methods in problematic groups
  1. Tez No: 155281
  2. Yazar: YASEMİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞE ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
İÇ ANADOLU BÖLGESİ MEGACHILIDAE (HYMENOPTERA) FAMİLYASI ÜZERİNDE SİSTEMATİK ARAŞTIRMALAR İLE SORUNLU GRUPLARDA MORFOMETRİK VE BİYOKİMYASAL YÖNTEMLERİN UYGULANMASI Yasemin Güler Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Bölümü, Uygulamalı Biyoloji Anabilim Dalı ÖZ Bu çalışma, 1999- 2003 yılları arasında iç Anadolu Bölgesi' nden toplanan Megachilidae (Hymenoptera) familyası türlerini kapsamaktadır. Bu bölgeden kırk tür tespit edilmiş, bunlara ait altfamilya, cins, altcins ve tür tanı anahtarları verilmiştir. Çalışma alanı dışında olup ülkemizde varlığı bilinen türler de bu tanı anahtarlarına eklenmiştir. Türlerin sinonimleri, ayrıntılı morfolojileri, Dünya ve Türkiye' deki yayılışları, ziyaret ettikleri bitki türleri ve incelenen materyale ait bilgiler verilmiştir. Toplam yirmisekiz türde erkek genital organ yapısının tarifleri yapılmış ve hem dorsal hem de ventral yönden ayrıntılı olarak çizilerek böceğin morfolojisine eklenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, az sayıda anahtar karakter içerdiği için sorunlu olarak kabul edilen on türe biyokimyasal, ondört türe de morfometrik yöntemler uygulanmış ve sistematik durumları aydınlatılmaya çalışılmıştır. Sorunlu türler yatay nişasta- jel elektroforezi kullanılarak altı enzim sistemi bakımından analiz edilmiştir. Morfometrik yöntemlerde de her bireye ait yirmi karakter ölçülmüş ve bulgular istatiksel olarak analiz edilerek yapılmış araştırmalar ile tartışılmıştır. Bulgulardan Megachilinae altfamilyasının Anthidiini, Osmiini ve Megachilini tribüslerine ayrılabileceği, Icteranthidium, Anthocopa ve Hoplitis' in ayrı birer cins, Lithurgus chrysurus? un ise ayrı bir tür olarak ele alınabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Megachilidae, Hymenoptera, Sistematik, Morfometri, Allozim Danışman : Prof. Dr. Neşe ÇAĞATAY, Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Uygulamalı Biyoloji Anabilim Dalı m
Özet (Çeviri)
SYSTEMATICAL STUDIES ON FAMILY MEGACHILIDAE (HYMENOPTERA) IN CENTRAL ANATOLIAN REGION USING THE BIOCHEMICAL AND MORPHOMETRICAL METHODS IN PROBLEMATIC GROUPS Yasemin Güler Hacettepe University, Department of Biology, Applied Biology Section ABSTRACT This study includes the species of the family Megachilidae (Hymenoptera) which were collected from Central Anatolian region between 1999 and 2003. Forty different species were determined and subfamily, genera, subgenera and species keys to them were given. The species which were originally not found in the study area, but previously reported by different authors from Turkey, were also added to the diagnostic keys. Furthermore, the synonyms, detailed morphology, World and Turkey distributions, visited plant species and the material examined were noted. Twenty eigth species were examined in terms of the determinations of male genitalia. The illustrations of the male genitalia from the dorsal and ventral views were drawn and added to the morphology. In the second part of the study, ten species accepted as problematic because of having a small number of key characters were re-examined systematically by the biochemical method. Additionally, fourteen species which were also regarded as the problematic groups were re-examined systematically by the morphometrical methods. These problematic groups were studied by six enzyme systems with horizontal starch- gel electrophoresis. In the morphometrical methods, twenty characters from the each specimen were measured and statistically analysed from the phenetic view. The results were discussed with reference to the previous studies. According to results of the study, the Megachilinae subfamily can be distinguished in Anthidiini, Osmiini and Megachilini. In addition, Icteranthidium, Anthocopa and Hoplitis can recorded as a genus and Lithurgus chrysurus as a species level. Key Words : Megachilidae, Hymenoptera, Systematics, Morphometry, Allozyme Advisor : Prof. Dr. Neşe ÇA?ATAY, Hacettepe University, Faculty of Science, Department of Biology, Applied Biology Section IV