A Computer program for planning and controlling the resources and costs in progress based scheduling technique
- Tez No: 15543
- Danışmanlar: YASEMİN ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET PBS TEKNİĞİNDE KAYNAK VE MALİYET PLANLAMASI VE KONTROLÜNÜN BİLGİSAYARLA YAPILMASI OLCAY, Vehbi Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : öğr. Gör. Yasemin ÖZDOĞAN Yardımcı Tez Yöneticisi : öğr. Gör. Erkan ŞAHMALI Eylül 1991, 153 sayfa Ekonomi ve yönetim. Bu iki kriterin de hayatımız üzerinde çok büyük etkisi vardır. Her iki kriter de dominant etken olduklarından bütün projelerde yüksek fayda sağlanabilmesi için, her ikisinin de en uygun yönde kullanılmaları gerekmektedir. 1988 yılında, Pultar, piyasada kullanılan iş programlarını ve bunlarda karşılaşılan yetersizlik ve dezavantajları' da göz önünde bulundurarak yeni bir iş vı ıprogramı tekniği geliştirmiş ve buna“ilerleme esasına dayalı programlama”adını vermiştir. Bu program, proje yönetimi ışığı altında, sözü edilen yeni teknikle programlanmış bir projedeki tüm kaynakların, maksimum fayda sağlanması amacıyla, kullanımım planlamak ve kontrol altında tutmak amacıyla yazı Imıştı r. Bu program yardımıyla, proje başlangıcında, olası kaynakların ve maliyetlerin planlaması yapılabilirken, aynı zamanda, herhangi bir zaman sureci sonunda hangi noktaya ulaşıldığı veya ulaşılacağı görülebilir. Böylece, proje kontrol ve yönetim mekanizmasının minimum yanılma payıyla projeyi tamamlaması sağlanacaktır. Bu sistem iki ana bölümden oluşmaktadır. îlk bölümde, planlanan bölüm, proje süresince olası kaynak ve maliyetler, proje başlangıcında görülebilir. Tüm planlama ve hesaplar planlanan iş programına göre yapılır. İkinci bölümde ise, gerçekleşen bölümde, projedeki kaynak ve maliyetler, aylık güncellemelere göre yeniden planlanıp hesaplanır. Böylece, her güncelleme sonunda, sahadaki işlerin nasıl yürüdüğü ve neler yapılması gerektiği vı 1 1görülüp planlama ve kontrollerde gerekli değişiklikler yapı labi lir. Sonuç olarak, projenin amaç ve hedefleri göz önünde bulundurularak, inşaat, saha çalışmaları ve eldeki kaynakların kullanımı planlanabilir; yapılan kaynak, imalat ve maliyet planları, yeni koşullara göre güncel lenebi lir ve yapılacak olan kontroller yeniden düzenlenebilir. Anahtar Sözcükler : Ekonomi ve yönetim, maksimum fayda, ilerleme esasına dayalı programlama tekniği, proje yönetimi, kaynak kullanımının planlanması ve kontrolü, proje süresi, güncelleme, imalat, maliyet, proje amaç ve hedefleri. Bilim Dalı Kodu 624.03.02 ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPUTER PROGRAM FOR PLANNING AND CONTROLLING THE RESOURCES AND COSTS IN PROGRESS BASED SCHEDULING TECHNIQUE OLCAY, Vehbi M.Sc. in Civil Engineering Supervisor : Instructor Yasemin ÖZDOGAN Co-supervisor : Instructor Erkan ŞAHMALI September 1991, 153 pages Economy and Management. Both criteria have the ultimate influence on our life. Since, they are dominant effects we have to use them in a proper way to get a maximum benefit in all projects in our lives. A new technique is proposed and developed, that is called“Progress Based Scheduling Technique”, by Pultar in 1988. By this technique, the ineffectiveness and IVdisadvantages that are seen in similar construction scheduling techniques are eliminated. Under the scope of project management, a computer program is developed to plan and control the resources, with regarding the costs, available in any project which is scheduled by the Progress Based Scheduling Technique. By the written program, it is surely possible to see what is planned at the beginning of a project, in case of resources and costs. Also, it can be noticed to which point that was reached. At this step, it is very important to get the differences between the planned and the present situation, in order to have a capability of control and manage the project. Finally, it can be reported to which point the project will reach at the end. This system consists of two main parts. In the first part, the planned one, all resources and costs that are planned at the beginning can be seen. The plannings and calculations are done according to planned schedule. In the second part, which is the the actual one, all resources and costs availabe in the project are replanned and recalculated according to monthly updatings aboutprogram schedules and amount of work completed. Therefore, after each updating there will be a chance to see how the works go on and to rep! an and control the project in a right way in order to achieve to the objectives of a project. As a result, by using this program, all plans about construction and site works, and about resources can be made. Also, all updatings and controllings about site works, productions, and usage of resources can be made. And, finally, cost estimation can be made easily, to reach the objectives of a project. Key Words Economy and management, maximum benefit, Project Based Scheduling Technique, project management, to plan and control resources, project duration, cost estimation, productions, updatings, objectives of the project. Science Code 624.03.02 VI