Yüksek performanslı sıvı kromatografisi için afinite sorbenti tasarımı ve kromatografik karakterizasyonu
Desing and chromatographic characterization of an affinity sorbent for high performance liquid chromatography
  1. Tez No: 155474
  2. Yazar: AYSUN DURDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ALİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
YÜKSEK PERFORMANSLI SIVI KROMATOGRAF1SI İÇİN AFINITE SORBENTI TASARIMI VE KROMATOGRAFÎK KARAKTERİZASYONU Aysun Durdu ÖZ Yüksek performanslı sıvı kromatografısi (HPLC) kolon dolgu materyali olarak, aflnite kromatografisinde kullanılmak üzere poli(HEMA-EGD) partiküller çok basamaklı mikrosüspansiyon yöntemi ile eşboyutlu ve makrogözenekli formda sentezlenmiştir. Partiküllere Cibacron Blue F3G-A kovalent bağlanarak spesifik BSA (Bovine Serum Albumin) izolasyonu için bir aflnite-HPLC sorbenti geliştirilmiştir. HPLC sisteminde ve kesikli sistemde BSA adsorpsiyon/desorpsiyon çalışmaları yapılmıştır. Kesikli sistemde, adsorpsiyon ortamı pH'ı ve başlangıç BSA derişimi'nin BSA adsorpsiyonu üzerine etkisi incelenmiştir. BSA'nın izoelektrik noktası olan pH=5 değerinde maksimum BSA adsorpsiyonu elde edilmiş ve 61.45 mgBSA/g polimer değerine varan spesifik albumin adsorpsiyon kapasitesine ulaşılmıştır. HPLC çalışmalarında ise, sürekli faz akış hızı, BSA derişimi ve tuz derişimi değiştirilerek kolonun kromatografık performansı incelenmiştir. HPLC sisteminde yapılan albumin adsorpsiyon-desorpsiyon deneyleri, hazırlanan afinite- HPLC kolonu ile (25x4 mm İD), 0.5 mL/dak değerinden yüksek akış hızları ve 0.5 M değerinden daha yüksek tuz derişimleri ile çalışılması durumunda tek enjeksiyonda 200 jıg BSA'nın kantitatif olarak izole edilebildiğini göstermiştir. Bu izolasyon kapasitesi literatürde mevcut afinite-HPLC kolon materyallerinin yaklaşık 10 katıdır. Bu değer kolonun preparatif amaçlı olarakta kullanılabileceğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Boya Aflnite Kromatografisi, HPLC, Albumin, Cibacron Blue F3G-A, HEMA, EGD. Danışman: Prof. Dr. S. Ali TUNCEL, Hacettepe Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümü
Özet (Çeviri)
DESIGN AND CHROMATOGRAPHIC CHARACTERIZATION OF AFFINITY SORBENT FOR PERFORMANCE LIGUID CHROMATOGRAPHY Aysun Durdu ABSTRACT Uniform-macroporous poly(HEMA-EGD) particles were produced by a multi-step polymerization procedure as High Performance Liquid Chromatography (HPLC) column materials in affinity chromatography. Cibacron Blue F3G-A was covalently attached the particles for the synthesis of an afflnity-HPLC column material to be used in the specific isolation of BSA (Bovine Serum Albumin). Adsorption/desorption studies were performed in batch and HPLC systems. In the batch system, the effect of adsorption medium pH and initial BSA concentration on the BSA adsorption were analyzed. The maximum BSA adsorption were observed at pH=5, near the isoelectric point of BSA and the specific BSA adsorption capacities up to 61.45 mg BSA/g polymer were achieved. In HPLC, the chromatographic performance of column was examined by varying mobile phase flow rate, initial BSA concentration and salt concentration. The adsorption- desorption experiments performed in the HPLC system indicated that the quantitative isolation of 200 \xg of BSA was possible by a single injection when the flow rates higher than 0.5 mL/min and salt concentrations higher than 0.5 M were used with the HPLC column (25x4 mm ID) packed with the poly(HEMA-EGD) particles carrying cibacron blue. The isolation capacity obtained in our study was almost ten folds higher with respect to those available in the literature. This value showed that this column could be also used in preparative scale chromatography. Keywords : Dye Affinity Ligand, HPLC, Albumin, Cibacron Blue F3G-A, HEMA, EGD. Advisor: Prof. Dr. S. Ali TUNCEL, Hacettepe University, Chemical Engineering Department