Tıp kütüphaneleri arasında bilgi sağlama açısından işbirliği
- Tez No: 155511
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
-90- ÖZET Bilim ve teknoloji alanındaki hızlı gelişime paralel olarak ortaya çıkan bilgi patlaması, her alanda olduğu gibi tıp alanında da gözlenmektedir. Tıp alanındaki bu son gelişmelere en hızlı ve doğru yollardan ulaşma isteği, kullanıcıların tıp kütüphanelerinden bekledik leri danışma hizmetlerinin boyutlarını genişletmiş, bilgi sağlama hizmet lerinin ağırlık kazanmasına neden olmuştur. Gelişmiş ülkeler tıp kütüphanelerinde, danışma bölümlerinin, kullanıcıların bilgi gereksinimini en kısa ve doğru yollardan sağlama ları olarak ortaya çıkan bu hizmetler, tıp kütüphaneleri arasında bilgi ağları şeklinde oluşan programlara dayanan işbirliği anlayışı içinde gerçekleştirilmektedir. Çalışmamızda Ankara' daki üç tıp kütüphanesi (GÜMK, GATAK. HÜTMK) ele alınarak, bu kütüphanelerde verilmekte olan bilgi sağlama hizmetleri değerlendirilmiştir. Gelişmiş ülkelerde, tıp kütüphaneleri danışma bölüm leri nce verilen bilgi sağlama hizmetlerinin özellikleri ve nitelikleri doğrultusunda birbirleri ile olan karşılaştırmaları yapılmıştır. Sağla nan veriler değerlendirilerek, söz konusu üç tıp kütüphanesi arasında, bilgi sağlama açısından nasıl bir işbirliği gerçekleştirilebileceği üze rinde durulmuş, bilgi sağlama hizmetlerinden hangilerinde ortak bir iş birliği sağlanabileceği belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
?91- ABSTRACT The scientific boom taking place in line with the rapid advancements in the fields of science and technology, is also one of the most notable developments in medicine. The desire to have the fastest and the most correct access to the latest developments in the field of medicine has widened the dimensions of informational services and placed the utmost importance on such services. Such services emerging as the fastest and the most correct way to provide the researcher with the needed scientific knowledge, particularly observed in the information departments of medical libraries in developed countries, are being conducted within the framework of an understanding of cooperation forming a network of knowledge at the medical libraries of the developed countries. This research deals with three medical libraries in Gazi University Center Library, GLilhane Military Academy of Medicine Library, Hacettepe University Medical Center Library and evaluates the informational services in these libraries. It also features a comparision of the characteristics and the levels of quality of informational services provided at the information departments of the developed countries. With the assessment of the data vail able, a cooperation model has been developed among these three medical libraries in the field of informational services and the possible areas for joint cooperation have been specified.