Tıp fakültesi öğretim üyelerinin bilgi üretimi sürecinde kütüphanenin yaratığı değer ve tıp alanındaki dergilerin kütüphane veritabanlarındaki örtüşme (overlap) analizi: Yozgat Bozok Üniversitesi kütüphanesi örneği
The value created by the library in the information production process of medical faculty members and the overlap analysis of medical journals in library databases: The case of Yozgat Bozok University library
- Tez No: 897012
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜRDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Sahip olunan kaynakları en faydalı şekilde kullanmak günümüzde tüm alanlar için oldukça önemlidir. Üniversite kütüphaneleri de sahip oldukları kaynakları en verimli şekilde kullanmayı ve bu kaynaklardan mümkün olan en üst seviyede fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Bilgi üretimi sürecinde kütüphane kaynaklarının kullanılırlığının tespit edilmesi, kütüphanelerin bilimsel çalışmalarda araştırmacılara sağladığı kaynakların etkinliğini ve değerini gösterme açısından önemlidir. Kütüphaneler, sundukları çeşitli veritabanları aracılığıyla araştırmacılara geniş bir bilgi yelpazesi sunarak, bilimsel çalışmaların temel taşlarından birini oluşturur. Veritabanlarının kullanılırlığının tespiti, kütüphanelerin araştırmacılara güncel, güvenilir ve nitelikli kaynaklara erişim imkânı sağlayarak bilimsel çalışmalara katkıda bulunduğunu ve bilimsel camiadaki rolünün önemini gösterebilir. Üniversite kütüphaneleri, veritabanlarının kullanılırlığı sayesinde araştırmacıların bilgiye erişim sürecini kolaylaştırır ve bilimsel çalışmaların hızlı ve etkin bir şekilde ilerlemesine katkıda bulunur. Veritabanlarının kullanılırlığının tespiti, kütüphanelerin bilimsel çalışmalarda önemli bir destek sağladığını ve araştırmacıların bilgi ihtiyaçlarını karşılamada kritik bir rol oynadığını gösterir (Beile, Boote ve Killingworth, 2004; Wilson ve Tenopir, 2008; Gürdal Tamdoğan, 2009; Kayongo ve Helm, 2012; Kohn ve Gordon, 2014) Bu çalışmada nitel ve nicel araştırmaların kombine edilerek kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın nicel araştırma kısmında atıf analizi, bibliyometri, performans ölçümü ve bibliyografik tarama gibi birden fazla yöntemin ilişkisel bağlamda ele alındığı özgün metodoloji kullanılmıştır. Bu kapsamda çalışmada, üniversite kütüphanesinin bilgi üretim sürecinde yarattığı değerin tespit edilmesi amacıyla YOBÜ Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin 2019-2023 yılları arasında YOBÜ adresli WoS veritabanında dizinlenen olarak yaptıkları 542 yayın içerisinden her öğretim üyesinden birer örneklem alınacak şekilde basit rastgele yöntem ile seçilen 53 yayında kullandıkları 1.693 atıf incelenmiş ve bu kaynakların kütüphane dermesinde bulunurlukları hem YOBÜ Kütüphanesi'nin çevrimiçi kataloğundan hem de keşif araçlarından yapılan taramalarla tespit edilmiştir. Ayrıca kütüphane tarafından sunulan veritabanlarının kapsamlarını değerlendirebilmek ve bu değerlendirmelerin kütüphanelerin derme yönetimi süreçlerinde seçtikleri kaynaklar ile ilgili maliyet ve kullanım durumları konusunda fikir sahibi olmaları ve sonuçları derme geliştirme sürecinde kullanımını sağlamak amacıyla atıf analizi yapılan çalışmalarda kullanılan dergiler ve bu dergilerin veritabanlarında bulunurluk durumları için örtüşme analizi yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma sonuçlarını desteklemesi açısından amaçlı (kasti) örnekleme yöntemine göre seçilmiş 2019-2023 yılları arasında YOBÜ adresli olarak WoS veritabanında dizinlenen ortalamanın üzerinde yayını olan 21 öğretim üyesinden görüşmeyi kabul eden 13 öğretim üyesi ile bağımlı bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, sağlık araştırmalarında bilgi kaynaklarının kullanım eğilimlerini ve kütüphane hizmetlerinin etkinliğini değerlendirmeye yönelik önemli veriler sunmaktadır. Çalışmanın sonucunda, YOBÜ Tıp Fakültesi'nde görev yapan öğretim üyelerinin WoS veritabanında dizinlenen makalelerinde kullandıkları atıfların %90,61 oranında YOBÜ Kütüphanesi'nin dermesinde bulunduğu ve bu atıfların yer aldığı dergilerin kütüphane veritabanları içerisinde %82,01 oranında örtüşme gösterdiği tespit edilmiştir. Buna ek olarak YOBÜ Tıp Fakültesi'nde görev yapan öğretim üyelerinin bilgi gereksinimleri, bilgi arama davranışları, kütüphaneden faydalanma durumları, bilgi erişimi ve üretimi sürecinde kütüphaneden beklentileri/önerileri ve kütüphanenin bilgi üretimi sürecine kattığı değere yönelik bilgiler tespit edilmiş ve buna yönelik olarak kütüphanelerin hizmetlerini planlama ve sunma aşamalarını kolaylaştıracak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Utilizing available resources most effectively is crucial in all fields today. University libraries also aim to use their resources as efficiently as possible and to derive maximum benefit from them. In the knowledge production process, determining the usability of library resources is significant for demonstrating the effectiveness and value of the resources that libraries provide to researchers in scientific studies. Libraries form a cornerstone of scientific research by offering researchers a broad spectrum of information through various databases. Assessing the usability of these databases can highlight the contribution of libraries to scientific studies by ensuring researchers have access to up-to-date, reliable, and high-quality resources, and demonstrate the importance of their role in the scientific community. By ensuring the usability of databases, libraries facilitate researchers' access to information and contribute to the swift and effective progression of scientific research. The usability of databases underscores the critical role that libraries play in supporting scientific work and meeting the information needs of researchers (Beile, Boote ve Killingworth, 2004; Wilson ve Tenopir, 2008; Gürdal Tamdoğan, 2009; Kayongo ve Helm, 2012; Kohn ve Gordon, 2014). In this study, a mixed method combining qualitative and quantitative research approaches was employed. The quantitative analysis segment of the study utilized a unique methodology that integrates multiple methods such as citation analysis, bibliometrics, performance measurement, and bibliographic review within a relational context. To assess the value created by the university library in the knowledge production process, the study examined 1,693 citations used in 53 publications selected through simple random sampling from 542 publications indexed in the WoS (WoS) with a YOBÜ affiliation by YOBÜ Faculty of Medicine faculty members between 2019 and 2023. The availability of these sources in the library's collection was determined through searches conducted both in the online catalog of YOBÜ Central Library and through discovery tools. Additionally, to evaluate the scope of the databases provided by the library and to inform benefitcost analyses related to resource selection in library collection management processes, an overlap analysis was conducted on the journals used in the studies subjected to citation analysis and their availability within the databases. This evaluation aims to provide insights into the effectiveness of the resources selected and to utilize the results in the collection development process. To support the quantitative analysis results, a dependent interview was conducted with 13 faculty members, who agreed to participate, out of 21 faculty members with above-average publications indexed in WoS affiliated with YOBÜ between 2019 and 2023, selected using a purposive sampling method. The findings of the study provide significant insights into the trends in the use of information resources and the effectiveness of library services in health research. The study found that 90.61% of the references used in the articles indexed in the WoS database by the faculty members of the YOBU Faculty of Medicine were available in the YOBU Library's collection, and that these references showed an 82.01% overlap with the journals in the library's databases. In addition, information was gathered on the information needs, information-seeking behavior, library usage, expectations/recommendations regarding library services during the information access and production process, and the value added by the library to the information production process of the faculty members of the YOBU Faculty of Medicine. Based on these findings, recommendations have been made to facilitate the planning and delivery of library services.