Ortaöğretimde görevli yöneticilerin duygusal zeka düzeyleri ile örgütsel çatışmaları çözümleme stratejileri arasındaki ilişki (İzmir ili örneği)
The relationship between the levels of EQ and the problem solving strategies of the directors working in high schools in İzmir
  1. Tez No: 155512
  2. Yazar: NEVZAT AKEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Önceleri örgütlerde akılcılık, örgütleri başarıya götüren temel faktör olarak görülmekteydi ve örgütlerde duygulara yer verilmemekteydi. Oysaki günümüzde hızla gerçekleşen değişimler, insanların sorunları sadece akılcılık yaklaşımı ile çözemeyecekleri bir örgütsel ortam yaratmıştır. Bu ortamda duygusal zeka (EQ) insanların ve örgütlerin başarısını büyük ölçüde etkileyen temel bir unsur olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan bu çalışmada, ortaöğretim kurumlarında görevli yöneticilerin duygusal zeka düzeyleri ve çatışmaları çözümleme stratejileri arasında bir ilişki olup olmadığım bulmak amaçlanmıştır. Örneklem gurubu 50 yönetici ve 150 öğretmeni kapsamaktadır. Araştırmada öncelikle konuyla ilgili genel teorik bilgiler ve yurtiçi ve yurtdışında yapılan araştırmalar verilmiştir ve konuyla ilgili genel bir düşünce oluşturmak amaçlanmıştır. Daha sonra araştırmada uygulanan yöntem ve verilerin nasıl çözümlendiği, hangi araştırma araçlarının kullanıldığı açıklanmıştır. Bir sonraki bölümde araştırmamn bulguları ve bu bulgulara yönelik yorumlar bulunmaktadır. Son bölümde ise araştırmanın sonucu ve ileride yapılacak benzer araştırmalara yönelik öneriler yer almaktadır. Yapılan araştırmadan elde edilen bulgular ışığında; yöneticilere göre duygusal zeka düzeyi ile çatışma çözümleme stratejileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamasına rağmen, öğretmenlere göre yöneticilerin duygusal zeka düzeyleri ile çatışma çözümleme stratejileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Yönetici ve öğretmenlerin bu görüşleri cinsiyet, yöneticilik eğitimi alıp almamaları, mezun oldukları okul, hizmet yılı ve yaş değişkenlerine göre bir farklılık göstermemektedir. 119
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the past, rationality was seen as the main factor that leads the organizations to success and emotions were ignored. But, today rapid changes created an organizational environment whose chalenge cannot be solved by using rationality alone. In an environment like this, emotional intelligence (EQ) comes on the scene as a principal factor which effects people's and organizations' success. In this research it is aimed to find out that whether there is a relation between the EQ levels and problem solving strategies of school administrators working in secondary schools in İzmir. Test group includes 50 school administrators and 150 teachers. In the recearch, first theoretical information about the title and other smilar researches were given and it was aimed to give a general idea about the subject. Next the method used in the research was explained and it was explained how the data were analyzed. Then the data of the research and comments on them were explained. Last result of the research and some recomendations to the smilar researches were given. As the conclusion of the research, it was reached to the result that EQ and Problem Solving Strategies are not in close relationship with each other according to the directors, but are in close relationship with each other according to the teachers working in high schools. And olso those thoughts do not change according to the sex, whether they took education on administration, their education level, the number of the year they worked and their age. 120