Kurtlar Vadisi dizisinde milliyetçi ideoloji ve milli kimliğin inşası
Nationalism and construction of national identity in the serial The Valley of Wolves
  1. Tez No: 155510
  2. Yazar: GÜLTEN UÇAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Milliyetçilik ulus-devlete, vatandaşlarının »hinlerinde inşa ettiği“ulus”kavramı sayesinde meşruluk kazandıran bir ideolojidir. Çok boyutlu, parçalı ve sürekli inşa halindeki milli kimliği oluşturan sosyal temsillerin günlük hayat pratikleri içindeki üretimine katkıda bulunarak“ulus”u kurgular. Milliyetçi ideoloji bu nedenle yanlı bir siyasi düşünüş biçimi olarak değil, toplumsal pratiklere ve öznenin kimliklenme sürecine sinmiş doğası ile ele alınmalıdır. Bu çalışma popüler bir televizyon seriali olan Kurtlar Vadisi'nde milliyetçi ideolojinin nasıl bir Türk Kimliği tasarımı yaptığını, hangi savlan ileri sürerek neleri meşrulaştırdığını araştırmıştır. Kültürel Çalışmalardan ilham alarak Van Dijk'm geliştirdiği söylem analizi kategorilerinden yararlanmıştır. Analizde Kemalizm'in inşa ettiği Türk Kimliği üzerinde yürütülmekte olan hegemonik anlam yaratma mücadelesi incelenerek Osmanlı ve İslami geçmişi sahiplenmeye çalışan yeni bir kimlik kurgusu tespit edilmiştir. Devletin milleti temsil yeteneğini yitirdiği gerekçesi ile derin devleti, maryayı ve şiddeti meşrulaştıran dizide milliyetçi ideolojinin diğer ulustan olanları -özellikle Amerika'yı- ahlaken“kabadayılık raconlan”m ve onun ifadesi olduğu gelenekleri önemsemeyenleri ve devleti“ötekileştirerek”kendini tanımladığı görülmüştür. 170
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nationalism is an ideology which legitimizes“national state”thanks to the concept of“nation”constructed in the mind of citizens. It edits the concept of“nation”by contributing to the production of social representations, which forms national identity that is multidimensional, patchwork and developing continuously, within daily life expreriences. Therefore nationalism should be considered not as tendencious politicial view but as a body composed of social expreiences and subject's identity acquisition process. In this study, how Turkish identity is designed by nationalism, thesis that are put forward and arguments that are legitimized by these thesis in the popular Turkish TV serial“Kurtlar Vadisi”(The Valley of Wolves) have been searched. Inspired by Cultural Studies, 'expression analysis categories' developed by Van Dick have been used in the study. In the analysis, a new identity representation which attempts to maintain the Ottoman and Islamic past is determined by studying the ongoing endeavour to create a hegamonic meaning on Turkish identity constructed by Kemalizm. In the serial, the idea that the state has lost the ability to represent the nation is put forward and as a result nonlegal state, mafia and violence are legitimized. What is more, it can be seen in the serial that the nationalism defines itself by excluding non-Turks (especially Americans), the people who discount morally“swaggering slangs”and their traditions, and the state. 171