20.yüzyıl batı resminde Birinci Dünya Savaşı'nın etkileri
The effects of the First World War in the 20th century the western painting
- Tez No: 155516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA DAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
bu çalışmada, savaşın yoğun olarak etkisinde bıraktığı Alman, İngiliz, İtalyan ve Fransız sanatçılarının çalışmalarına yer verilmiştir. Sanatçıların eserleri, bulunan kaynaklar ölçüsünde değerlendirilmiş ve belli bir sınırlamaya gidilmiştir. Birinci Dünya Savaşı, bir çok insanın ve sanatçının hayatına mal olmuş, sanatçılar yaşadıklarını ve gördüklerini kendilerine özgü bir tarzda dile getirmişlerdir. Çoğunluğunu siper savaşı temalı resimlerin oluşturduğu bu çalışmada, ülkeler arasında bir takım üslup farklılıkları gözlenmiştir. Örneğin Alman Ekspresyonistleri, İngiliz Vortisistleri, Fransız Kübistleri ya da İtalyan Fütüristleri gibi... Ayrıca, çoğu İngiliz sanatçmın da resmi savaş ressamı olarak görevlendirildikleri anlaşılmıştır. Sonuç olarak denilebilir ki, toplumun birer üyesi olarak sanatçılar, savaş konusuna duyarsız kalmamışlar ve içinde yaşadıkları toplumun sesi olmuşlardır. Böylelikle, Birinci Dünya Savaşı edebi ve felsefi çalışmalar dışında, resim sanatında da geniş bir yankı uyandırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work which is named“The Effects of The First World War in The 20th Century The Western Painting”was given place to German, English, Italian and French artists whose works were impressed predominantly by war. Artists works were evaluated in found resources and were restricted. This work in which most of paintings theme is trench warfare were represented that art movements showed differences between countries, for instance German Expressionists, English Vortisists, French Cubists or Italian Futurists... Futhermore most of English artists were charged with official war artists. As a result artists who were part of community did not behave insensitive about the war and they became their community's voice. In this way, impressions and senses about The First World War except literary and philosophical works were also expressed in painting.