NATO'nun genişlemesi prespektifinden 1991 sonrası Rus dış politikası
NATO enlargement and Russia's foreign policy after 1991
  1. Tez No: 155531
  2. Yazar: YUSİF MEDETOV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TANJU TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı Soğuk Savaş öncesi ve sonrasında NATO-Rusya ilişkilerinin dünden-bugüne değişiminin ve gelişiminin, ayrıca Rusya'nın bakış açısına göre NATO 'nun genişlemesinin bilimsel olarak analiz edilmesidir. İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle daha önce Hitler'e karşı koalisyon oluşturmuş olan müttefikler bu kez Bat ve Doğu Bloğu olarak iki farklı kutba ayrılmışlardır. Batı bloğunun oluşturduğu NATO'yla SSCB arasında yaklaşık kırk yıl sürmüş olan Soğuk Savaş çalışmanın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Soğuk Savaş döneminde Batı ve Doğu blokları arasında sürmüş olan rekabet İkinci Dünya Savaşı sonrası gelişmelerin ışığı altında ele alınmıştır. Bugün Rusya'nın NATO yönelik tavırları ve görüşleri genel olarak, Soğuk Savaş sürecinde şekillenmiştir. Özellikle 1950'li ve 1960Tı yıllarda SSCB'nin sahip olduğu ideolojik değerler ve Batı İttifak'ıyla SSCB arasındaki askeri güç gösterisi, daha sonraki dönemlerde Rusya'da yönetime gelen politikacıların NATO'ya yönelik tavırlarının şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Bugün NATO'nun Doğu'ya genişlemesi tüm Avrupa ve Asya kıtasının stratejik anlamda NATO'nun tasarladığı güvenlik sistemi açısından ne kadar önem taşıdığını kanıtlamaktadır. Fakat NATO Doğu'ya genişledikçe karşısında hala önemli bir güç olma özelliğini koruyan Rusya'yı bulmaktadır. Rusya genel olarak NATO'yu saldırgan bir örgüt, NATO'nun Doğu'ya genişlemesini ise kendi güvenlik çıkarlarına ters düşen bir süreç olarak değerlendirmektedir. Eski Doğu Bloğu ülkelerinden Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya'nın NATO'ya üye olmalarıyla birlikte başlayan genişleme süreci Rusya açısından kabul edilmesi zor bir durum arz etmektedir. Bir taraftan NATO genişleme politikasını sürdürmeye devam ederken, diğer taraftan Rusya buna doğal olarak tepki göstermektedir. Bununla birlikte, taraflar çeşitli uluslararası toplantılarda bir araya gelerek bu meselenin çözüme kavuşturulması yönünde önemli adımlar atmışlardır. Ayrıca, NATO-Rusya Kurucu Antlaşmasının imzalanması ve Sürekli Ortaklık Konseyi 'nin kurulması bu süreçte yer alan diğer önemli gelişmelerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this research is to analyse the changes and development of NATO-Russia relations during the Cold War period and after, and the NATO enlargement from the Russian perspective. The allies, which initially took place in a single coalition against Hitler, have been separated from each other in two different poles as Western and Eastern Blocs after the end of the Second World War. The Cold War, which lasted approximately forty years between NATO and USSR constitutes a significant part of this study. The confrontation between Western and Eastern Blocs during the Cold War has been evaluated in the light of post Second World War developments. The current Russian attitudes and views towards NATO have been generally taken on a shape during the Cold War period. Particularly the ideological values that USSR had in 1950s and 1960s and military exhibition between Western Alliance and USSR have played important role in forming the attitudes of Russian officials of later periods towards NATO. NATO enlargement to East proves the strategic importance of whole Europe and Asia in terms of security system that NATO designs today. But as NATO enlarges to East, sees Russia, the state that still preserves its feature of being an important power, in front of her. Russia generally sees NATO as an aggressive organization and the NATO enlargement as a period that goes against its security interests. The process of enlargement that started after Czech Republic, Hungary and Poland, the former Eastern Bloc countries became the members of NATO, presents an unacceptable situation for Russia. Russia logically responds to enlargement policy of NATO, while NATO maintains to follow such policiy. However, the parties have taken some important steps on the way towards the solution of this issue by discussing it in several international meetings. Moreover, the conclusion of NATO-Russia Founding Act and the establishment of Permanent Joint Council are important develpments in this process as well.