Yeni Soğuk Savaş tartışmaları bağlamınra Rusya-NATO ilişkileri (2014-2022)
Russia-NATO relations in the context of the new Cold War debates (2014-2022)
  1. Tez No: 812485
  2. Yazar: NİGORA KHODZHAMBERDIEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Rusya'nın ve NATO'nun dinamik ilişkileri uluslararası sistemde önemli bir rol oynamaktadır. Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından ekonomik ve siyasi sorunlarla karşı karşıya kalan Rusya'nın 2000'li yıllardan itibaren yeniden ayağa kalkması, Rusya-NATO ilişkilerinin seyrini değiştirmiştir. Bu dönemde NATO'nun Doğu Avrupa ülkelerini üyeliğe kabul ederek tarihindeki en büyük genişlemeyi gerçekleştirmesi Rusya-NATO ortaklığını gölgede bırakmıştır. Bu çalışmada, oyun teorileri kullanılarak Rusya-NATO ilişkileri ele alınmaktadır. 2007'de Putin'in Münih Güvenlik Konferansı sırasında yaptığı konuşmayla birlikte daha görünür hale gelen Yeni Soğuk Savaş tartışmaları bağlamında Rusya ile NATO'yu karşı karşıya getiren gelişmeler ele alınmaktadır. İncelenen konular arasında NATO'nun füze kalkanı projesi, Rusya-Gürcistan Savaşı, Kırım'ın ilhakı sonrası Ukrayna gelişmeleri ve Suriye krizi bulunmaktadır. Bu krizler sırasında Rusya ile NATO üye devletleri arasındaki söylem ve politika farklılaşması ortaya konulmaktadır. II. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan Soğuk Savaş gelişmeleri ile 2000'li yıllarda yaşanan olayları karşılaştırmak için Korkak Tavuk Oyunu, Geyik Avı ve Mahkumlar İkilemi gibi oyun teorisi perspektifinden analizler yapılmaktadır. Bu çerçevede 1962 Küba Füze Krizi ile 2006-2007 yıllarında Doğu Avrupa ülkelerinde ABD füze savunma sistemlerinin konuşlandırılması; 1957 Suriye krizi ile 2011'de başlayan Suriye krizleri karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Tez, oyun teorisini kullanarak, ilgili tarafların stratejileri ve tepkileri hakkında fikir vermeyi ve Yeni Soğuk Savaş döneminin varlığına yönelik argümanları desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu gelişmeler, Rusya-NATO ilişkilerinin daha geniş bir bağlamında ele alınması gerektiğini kanıtlamaktadır. Araştırmanın bulguları, stratejik hesaplamalar, risk alma ve yükselme potansiyeli ile karakterize edilen yeni bir Soğuk Savaşa benzeyen artan bir gerilim durumunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The dynamic relationship between Russia and NATO plays a significant role in the international system. Following the collapse of the Soviet Union, Russia faced economic and political challenges, but starting in the 2000s, it began to regain its footing, which also altered the course of Russia-NATO relations. During this period, NATO's expansion by accepting Eastern European countries as members, marking its largest enlargement in history, overshadowed the Russia-NATO partnership. This study focuses on Russia-NATO relations using game theory. It examines developments that have brought Russia and NATO into conflict, particularly in the context of the discussions surrounding the New Cold War, which became more prominent with Putin's speech at the 2007 Munich Security Conference. The topics explored include NATO's missile defense project, the Russia-Georgia war, developments in Ukraine following the annexation of Crimea, and the Syrian crisis. These crises highlight the divergence in discourse and policies between Russia and NATO member states. By comparing the developments during the Cold War after World War II and those in the 2000s, the study employs game theory perspectives such as the Chicken Game, the Stag Hunt, and the Prisoner's Dilemma. In this context, the study comparatively analyzes the Cuban Missile Crisis of 1962 with the deployment of US missile defense systems in Eastern European countries in 2006-2007, as well as the Syrian crises of 1957 and the one that began in 2011. The thesis aims to provide insights into the strategies and reactions of the relevant parties using game theory and support arguments regarding the existence of the New Cold War era. These developments demonstrate the need to examine Russia-NATO relations within a broader context. The findings of the research indicate an increasing tension resembling a new Cold War characterized by strategic calculations, risk-taking, and potential escalation.