Bayır-Bucak Türkmenlerinin halk hikayeleri
Stories of the Bayır-Bucak Turkomans
  1. Tez No: 155532
  2. Yazar: FİDEL BEHİYE ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Suriye'de yaşayan Bayır-Bucak Türkmenlerinin sosyal hayatları ve kültürlerine ait özellikleri gün ışığına çıkararak, sözlü ve yazılı halk yaratmalarının, genel Türk gelenekleri içindeki yerlerini tespit etmeye çalıştık. Bu hususta daha önce kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma bu doğrultuda değerlendirildiğinde, bir kültürü yok olmaktan kurtarmak ve kültür üzerinde eğer olmuşsa veya olacaksa değişiklikleri ortaya çıkarmak gibi bir fonksiyona sahip olacaktır. Tezimizin giriş bölümünde kültür ve medeniyet kavramları, Bayır-Bucak Türkmenlerinin bu kültürdeki yeri, gelenek, görenek ve inançlar hakkında bilgi verilmiştir. Tezimizin birinci bölümünde gelenek, görenek ve inançlarını derlediğimiz Bayır-Bucak Türkmenlerinin tarihi, sosyal ve kültürel yapılan hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde doğum, ölüm ve düğünlerdeki gelenek ve göreneklerin nasıl olduğu hakkında bilgi verdik. Üçüncü bölümde inançlara ve halk hikayelerine yer verdik. Halk hikayeleri, halkın sosyal yapısını yansıtan önemli yaratmalardır. Bu tür üzerinde yapılacak çalışma genel olarak halkın sözlü gelenekten gelen kültür yapısını ve bu yapının özelliklerini ortaya koyarken aynı zamanda Bayır-Bucak Türkmenlerine ait halk hikayelerinin diğer türlerle olan ilişkilerini ortaya çıkaracaktır. Bayır-Bucak Türkmenlerini Suriye'den sürülmesinin sonucu olarak halk hikayeleri bugünkü nesile aktarılamadığmdan dört tane kısa hikaye dışında hikaye derleyemedik. Bu çalışmada gözlem ve karşılıklı görüşmelerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work shall shed light on the social and cultural characteristics belonging to the Bayir Bucak Turkomans of Syria. We tried to ascertain the place of the Bayir Bucak Turkoman's spoken and written folk creations in regard to Turkic culture as a whole. Until now there has not been a comprehensive study on this subject. This work ought to be judged with a view to how a culture is saved from destruction and the changes to that said culture. In the thesis' opening section the concepts of culture and civilization in regards to Bayir Bucak Turk oman's specific culture have been addressed. In the thesis' first chapter we presented information about the Bayir Bucak Turkoman's historical, social, and cultural structures as well as their beliefs, customes, and traditions which were collected. In the second chapter we gave information about birth, death, and marriage traditions of our topic people. In the third chapter we gave a place to beliefs and folk stories of the Bayir Bucak Turkoman. These folk stories are important creations which reflect a people's social structure. Studies on folk stories show a direct oral relation to how a culture is structured. While exposing the characteristics of Bayir Bucak Turkoman's culture the Bayir Bucak Turkoman's relations to other types of Turkic oral traditions have been explained. Due to the Bayir Bucak Turkoman's exile from Syria their stories have not been well transcribed to our present time. Because of this we were only able to collect four small stories. This work has benefited from the use of observational and opposing view methods.