Hedley Bull'un uluslararası toplum yaklaşımı: İngiliz okulu perspektifinden Rusya-Ukrayna Savaşı
Hedley Bull's international society approach: The Russia-Ukraine War from the perspektive of the English school
- Tez No: 961433
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ALİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hedley Bull'un uluslararası toplum yaklaşımı, devletlerin sadece kendi milli çıkarlarını maksimize etmeye çalışan bağımsız aktörler olmadığını, aynı zamanda genişleyen küresel normlar ve kurallar ağı içinde hareket ettiklerini savunmaktadır. Bu bakış açısından Ukrayna-Rusya savaşı, büyük güç dinamiklerinin, bölgesel güvenlik yapılarının ve uluslararası hukuk normlarının kesiştiği karmaşık bir çatışma alanı olarak öne çıkmaktadır. Hedley Bull'un güç dengesi kuramına göre, uluslararası sistemde istikrarın sağlanması, büyük güçler arasındaki stratejik rekabet ve iş birliğinin bir dengede tutulmasını gerektirir. Bu bağlamda, belirli bölgelerde ortaya çıkan hegemonya mücadeleleri ve güç dağılımındaki değişimler, bölgesel ve küresel güç dengeleri üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. NATO'nun doğu genişlemesi, bu dengenin bozulmasına ve Rusya'nın güvenlik algılarının tetiklenmesine yol açarken, NATO ve Amerika Birleşik Devletleri'nin genişleme politikası, Avrupa'da barış ve güvenliği artırma amacı gütmektedir. Bu yaklaşım aynı zamanda Rusya'yı stratejik bir tehdit olarak konumlandırmaktadır. Bu durum, uluslararası toplum yaklaşımının vurguladığı gibi, büyük güçlerin hem rekabet hem de iş birliğine dayalı ilişkilerinin çelişkili doğasını yansıtmaktadır. Ukrayna-Rusya savaşı, uluslararası hukuk açısından bir dizi meydan okumayı beraberinde getirirken, Rusya'nın Kırım'ı ilhakı ve Donbass'ta desteklediği ayrılıkçı hareketler, Birleşmiş Milletler Şartı ve Helsinki Nihai Senedi gibi uluslararası anlaşmaların ihlali olarak değerlendirilmektedir. Ukrayna'nın jeostratejik konumu hem Batı hem de Rusya için hayati öneme sahiptir ve Ukrayna'nın Batı ile daha derin entegrasyon arayışı, Rusya'nın güvenlik endişelerini tetiklemiş ve silahlı çatışmaya yol açmıştır. Ukrayna-Rusya savaşı, büyük güçlerin stratejik çıkarlarının, uluslararası hukuk ve normlar ile nasıl çatışabileceğini ve aynı zamanda bu çatışmanın uluslararası güvenlik üzerindeki etkilerini gözler önüne sermektedir. Uluslararası ilişkiler kuramı ve pratiği, büyük güç rekabetinin yanı sıra iş birliği ve hukukun üstünlüğü gibi kavramlarla nasıl dengelenebileceği üzerine derinlemesine düşünmeyi gerektirmektedir. Dolayısıyla, bu çalışma, İngiliz Okulu'nun uluslararası ilişkiler kuramında uluslararası hukuka verdiği önemi ele alarak, Ukrayna-Rusya savaşının uluslararası hukukun sınırları ve kapasiteleri açısından önemli bir test alanı olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hedley Bull's approach to international society contends that states are not merely independent actors striving to maximize their national interests, but they also operate within an expanding network of global norms and rules. From this perspective, the Ukraine-Russia war emerges as a complex arena of conflict at the intersection of great power dynamics, regional security structures, and international legal norms. According to Hedley Bull's balance of power theory, maintaining stability in the international system requires balancing strategic competition and cooperation among great powers. In this context, hegemonic struggles and shifts in power distribution in certain regions have significant impacts on regional and global power balances. NATO's eastern expansion has disrupted this balance and triggered Russia's security perceptions, while the expansion policy of NATO and the United States aims to enhance peace and security in Europe. This approach also positions Russia as a strategic threat. This situation reflects the contradictory nature of the relationships among major powers, based on both competition and cooperation, as emphasized by the international society approach. The Russia-Ukraine war has brought a series of challenges in terms of international law. Russia's annexation of Crimea and its support for separatist movements in Donbass are considered violations of international agreements such as the United Nations Charter and the Helsinki Final Act. Ukraine's geostrategic position is vital for both the West and Russia, and Ukraine's pursuit of deeper integration with the West has triggered Russia's security concerns, leading to armed conflict. The war illustrates how the strategic interests of great powers can clash with international law and norms, and also highlights the impact of this conflict on global security. Theoretical and practical international relations must deeply consider how the competition among great powers can be balanced with cooperation and the supremacy of law. Thus, this study emphasizes the importance given to international law in the theory of international relations by the English School, highlighting the Russia-Ukraine war as a significant test case for the limits and capabilities of international law.