Naci Şensoy Lisesi 10.sınıf öğrencilerinin analitik geometri dersinde kullandıkları problem çözme stratejileri
To determine the strategies used and preferred by the students at İzmir Naci Şensoy High School, while solving analytical geometry
  1. Tez No: 155533
  2. Yazar: ELVAN KÜÇÜKYÖRÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Matematik öğretiminin, eğitim sürecindeki önemi ve bireyin yaşamındaki gereksinimlerine katkısı hiç azalmadan sürmektedir. Bireyin aldığı matematik eğitimi, onun sosyal ve ekonomik yaşamım, teknolojiye ve bilime yapacağı katkılarım doğrudan etkilemektedir. Artık birçok ülkede ise matematik öğretiminin odak noktası problem, problem çözme öğretimidir ve problem çözme dört işlem problemlerinin yanı sıra veri analizi, çözüm stratejilerini, yöntemlerini tanıma ve kullanma, araştırma yapma etkinliklerini de içeren gerçek hayat problemlerinin çözümüne sıkça yer verilmektedir. Bu düşünceler doğrultusunda bu çalışmanın amacı, İzmir Naci Şensoy Lisesi'ndeki öğrencilerin analitik geometri problemlerini çözerken kullandıkları ve tercih ettikleri stratejileri belirlemek, bu stratejilerin kullanımı ve tercihinin cinsiyet, tutum, lise türü ve okudukları (Fen/Türkçe-Matematik) alanlara göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklerini İzmir Naci Şensoy Lisesi'nin 10. sınıfında öğrenim gören, 56' sı süper lise, 101 'i normal lise olmak üzere toplam 157 öğrenci oluşturmaktadır. Bu 157 öğrencinin 101 'i kız, 56'sı erkek öğrencidir. Araştırmanın verileri Analitik Geometri Basan Testi (AGBT) ve Problem Çözmeye Yönelik Tutum Ölçeği (PÇYTÖ) ile toplanmıştır. İki test de araştırmacı tarafından geliştirilmiş, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Geçerlik güvenirlik çalışmaları için her iki test için de uzman görüşü alınmış, deneme uygulaması yapılmış ve AGBT'nin Cronbach alfa güvenirlik katsayısı.69, PÇYTÖ'nin Cronbach Alfa katsayısı.95 olarak bulunmuştur. PÇYTÖ'nün uygulaması, AGBT' den önce yapılmıştır. Analitik geometri testinin verileri gerçeği olabildiğince yansıtması ve öğrencilerin bu uygulamayı dikkate alması için, öğrencilere bu testin, 141uygulanmadan bir hafta önce, doğrunun analitiği konusundan yazılı sınav yapılacağı söylenmiştir. PÇYTÖ'nün ve AGBT'nin uygulanması, 10 TM-C ve 10 FEN-C sınıflarına öğleden sonra ilk saat, diğer 10. sınıflara sabahçıların son dersi olan rehberlik dersinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Mann Whitney U-testi, t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin AGBT'deki ikinci ve dördüncü sorularda kullandıkları problem çözme stratejilerinde erkek öğrenciler lehine anlamlı bir fark bulunurken, üçüncü soruda kullandıkları problem çözme stratejilerinde kız öğrenciler lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öğrencilerin AGBT'de kullandıkları yöntemler cinsiyetlerine göre ikinci ve üçüncü sorularda anlamlı bir farklılık göstermiştir. Öğrencilerin AGBT'deki problemleri çözerken kullandıkları yöntemleri seçme gerekçeleri, cinsiyetlerine göre AGBT'deki hiçbir soruda anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğrencilerin PÇYTÖ'de aldıkları puanlar, cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğrencilerin yalnızca dördüncü soruda kullandıkları problem çözme stratejileri lise türüne göre süper lise lehine anlamlı bir farklılık göstermiştir. Öğrencilerin AGBT'deki problemlerin çözümünde kullandıkları yöntemler, AGBT'deki problemleri çözerken kullandıkları problem çözme yöntemlerini seçme gerekçeleri ve PÇYTÖ'de aldıkları puanlar lise türüne göre anlamlı bir fark bulunmazken, AGBT'den aldıkları puanlar lise türüne göre süper lise lehine anlamlı bir farklılık göstermiştir. Öğrencilerin kullandıkları problem çözme stratejileri F ve TM alanlarına göre birinci, ikinci, dördüncü, sekizinci sorularda F alanın lehine anlamlı farklılık göstermiştir. 142
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of Mathematics education in the educational process and its contributions to the needs of life continues without any diminution. The mathematic education that a person recieves directly effects his social and economic life besides his contributions to technology and science. Recently, in many countries, problem and problem solving has been the main focus of mathematic education and problem solution includes the solution to real life problems involving data analysis, solution strategies, recognition and the application of methods as well as four arithmetical-basic operations. In accordance with these remarks, the aim of this study is to determine the strategies used and preferred by the students at Izmir Naci Şensoy High School, while solving analytical geometry and to elicit if the use of the starategies or their sellection shows difference according to the learners' gender, attitude, kind of high school and subject field (Science/ Turkish-Mathematics). The students, who form the sample of this research, are attending to the tenth grade of İzmir Naci Şensoy High School and there are totally 157 students, 56 of whom are attending to the Super High School, while the rest 101 are attending to the High School. Among these 157 students, there are 101 girls and 56 boys. The data of the search is obtained via an Analytical Geometry Achievement Test (AGAT) and a Problem Solving Oriented Attitude Scale (PSOAT). Both tests have been developed by the researcher and their validity and reliability have been proven. For both validity and reliability of the testcounselors' opinions are taken, trial applications are held and AGAT' s Cronbach Alpha reliability ratio is found.69 and PSOAT' s Cronbach Alpha ratio is found as.95. The application of PSOAT is carried out before the AGAT. In order to have the Analytic Geometry test to refelect the truth and have the learners 143take the test into consideration, learners are informed a week before that they were going to have a test on linear analytic. Both PSOAT and AGAT are applied to 10 TM-C and 10 S -C classes in the first lesson in the afternoon, and the other tenth classes took the exam in the last lesson; during the guidance course. The data of the research are analyzed with the Mann Whitney U-test and the t- test. As a result of the research, there is a meaningful difference in favor of boys on problem solving strategies of the second and the forth questions, while there is a meaningful difference in favor of girls on problem solving strategies of the third question. The methods that are used by the learners in AGAT, show a meaningful difference in the second and third questions with respect to genders. The learners reason for chosing the problem solving methods while they are taking AGAT, don't reveals any meaningful difference in none of the questions in AGAT. The learners' PSOAT points don't indicate a meaningful difference. The learners' problem solving strategies used in the forth question display a meaningful difference in favor of super high school students. There isn't a meaningful difference between the methods learners use to solve the problems in AGAT, their corollary to choose these and the points they have got from PSOAT with respect to school type whereas the point they have recieved from AGAT indicates a meaningful difference in favor of Super High School. The problem solving strategies that are applied in the first, second, forth and eight questions show a meaningful difference in favor of the Science field. 144