Uyku ile aktive olan epileptik sendromların nöropsikolojik işlevlerle ilişkileri
The relationship between epileptic syndromes and neuropsychological functions
  1. Tez No: 155540
  2. Yazar: DEMET AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SİREL KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı uykuda aktive olan epileptik sendromlarm nöropsikoloöik profilini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda 37 BRE, 21 OLE ve 31 CSWS sendromlu olmak üzere toplam 89 hastaya WISC-R, Stroop Testi TBAG Formu, İT Türk Formu, GİSD-B, SDÖT Türk Formu, AVLT ve KKTT uygulanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında 7 ayrı nöropsikolojik testten elde edilen 112 puan için epileptik sendrom etkisi göstermeyen test puanlan yaş değişkeninin istatistiksel olarak kontrol edildiği ANCOVA ile bir elemeye gidilmiştir. İleri analizler tam değişkeni ile belirlenen puanlarda, yaşın istatistiksel olarak kontrol edildiği MANCOVA ile yürütülmüştür. Epileptik sendrom etkisi gözlenen puanlarda, gruplar arası farkın kaynağım araştırmak amacıyla Bonferroni düzeltmesi ile post hoc analizleri yapılmıştır. MANCOVA analizlerine göre CSWS sendromunun performansı BRE ve OLE ye göre daha kötü olarak bulunmuştur. BRE ve OLE grupları arası anlamlı farklılıklar AVLT skorlarında elde edilmiştir. Mevcut çalışmanın ikinci aşamasında ANCOVA'ya göre belirlenmiş nöropsikolojik test puanlarından epileptik sendromlarm lojistik regresyon analizine göre yordanabilirliği ortaya konmuştur. Lojistik regresyon analizlerinde AVLT skorlarının %82.46 oranında yüksek bir sınıflandırma yaptığı gösterilmiştir. Bu bulgular CSWS'nin nöropsikolojik işlevler açısından BRE ve OLE'ye göre daha ciddi bir bozukluk olduğunu göstermiştir. Lojistik regresyon analizleri BRE-OLE, BRE-CSWS ve OLE- CSWS sendromlan için ayrı ayrı yapılarak, nöropsikolojik test puanlarının epileptik sendromlan ayırdetme özellikleri belirlenmiş ve bulgular ilgili literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main aim of this study is to determine the neuropsychological profile of epileptic syndromes activated in sleep. For this purpose, a total of 89 patients (37 BRE, 21 OLE and 31 CSWS syndrome patients) were applied WISC-R, Stroop Test TBAG Form, Turkish Form of Cancellation Test ( WLCT), B form of Visual Aural Digit Span test -Revised ( VADS-R), Turkish Form of SDLT, AVLT and WSCT. In the first stage of the research, test scores not showing epileptic syndrome effect were eliminated from 112 scores obtained from 7 separate neuropsychological tests by ANCOVA in which age variable is statistically controlled. Advanced analyses were performed by MANCOVA in which diagnosis variable and the determined age are statistically controlled. Bonferroni correction and post hoc analyses were performed in an effort to investigate the source of inter-group differences in terms of scores showing epileptic syndrome effect. Significant differences were obtained in MANCOVA between the BRE and OLE groups on only the recognition scores of AVLT. In the second stage of the present study, epileptic syndromes in neuropsychological test scores determined by ANCOVA were interpreted by logistic regression analysis. Logistic regression analysis also demonstrated the highest classification accuracy (82.46%) in the model that used the AVLT scores. These findings show that, neuropsychologically, CSWS is a more severe disorder than OLE and BRE. Logistic regression analyses were performed separately for BRE-OLE, BRE- CSWS and OLE-CSWS syndromes, distinguishing features of neuropsychological test scores concerning epileptic syndromes were determined and findings were discussed within the context of the related literature.