Jeneralize ve fokal dirençli epilepside nöropsikolojik eeg aktivasyon yöntemleri ile refleks uyaran ve görüntüleme özelliklerinin araştırılması
Investigation of reflex triger and imaging properties in generalized and focal resistant epilepsy with neuropsychological eeg activation methods
- Tez No: 760951
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BAYKAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Epileptogenezin halen aydınlatılamadığı düşünüldüğünde refleks nöbet tetikleyici uyaranları inceleyen, elektroensefalografi (EEG)'de nöropsikolojik aktivasyon (NPA) yöntemini farklı epilepsi sendromlarında irdeleyen,ve beynin spontan nöronal senkronizasyonu ile intrinsik nörofizyolojik işleyişine dair önemli katkılar sunan fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) yöntemiyle korele eden araştırmalara gerek vardır. Juvenil miyoklonik epilepsi (JME), absans epilepsi (AE) ve dirençli fokal epilepsi (FE)'si olan olgularda; refleks nöbet tetiklenme özelliklerini ve sıklığını anket aracılığıyla araştırmayı; standart EEG'yle birlikte NPA yöntemlerini uygulayarak epileptiform deşarj (ED) sıklığının uyarana göre değişimini incelemeyi; epileptogenez açısından önemli kortikal ve subkortikal yapıların birbirleriyle bağlantısallığını görece sık izlenen fotosensitivite varlığı ve JME model alınarak, dinlenim durumu fMRG (dd-fMRG) ile inceleyip, bu alanlarda olabilecek farklılıkların söz konusu epileptik refleks mekanizmalarla ilişkilerini değerlendirmeyi amaçladık. İlk olarak epilepsi hastalarının ataklarının çeşitli uyaranlarla tetiklenme özellikleri standardize bir anket kullanılarak migren hastaları ile karşılaştırıldı. İkinci basamakta JME, AE ve dirençli FE gruplarında NPA'lı EEG ile ED'lerin değişimi incelendi. Ardından JME olgularında dd-fMRG ile seçilen bölgelerde bağlantısallık analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Considering that epileptogenesis has not been illuminated yet, there is an inevitable need for research that investigates triggering stimuli for reflex seizures and neuropsychological activation (NPA) methods with electroencephalography (EEG) in different epileptic syndromes and also correlates them with functional magnetic resonance imaging (fMRI) method which presents important contributions to understand the spontaneous neuronal synchronization of the brain and its intrinsic neurophysiological functioning. We aimed to examine the characteristics and frequency of triggering of reflex seizures, changes in the frequency of epileptiform discharges (ED) according to the stimulus and the interconnections of cortical and subcortical structures that are important for epileptogenesis by resting state fMRI (rs-fMRI), and to evaluate the relationship of possible differences between these areas and the aforementioned epileptic reflex mechanisms in patients with juvenile myoclonic epilepsy (JME), absence epilepsy (AE) and drug-resistant focal epilepsy (FE). First, the characteristics of triggering attacks with various stimuli in epilepsy patients were compared to migraine patients using a standardized questionnaire. As a second step, the change of EDs in JME, AE and resistant FE groups were examined by NPA methods with EEG. Afterwards, connectivity analysis of selected regions was performed by rs-fMRI in JME patients.