İnternet sayfa tasarımının kullanıcılar üzerindeki etkisi
The effects of WEB page design on the users
- Tez No: 155545
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELMA GÜNERİ FIRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT: Sürekli olarak gelişen ve bir birini takip eden teknolojik buluşların günümüz toplumuna yansıyan en büyük yanını şüphesiz ki internet oluşturmaktadır. İnteraet teknolojisi sırasıyla telgraf, radyo ve televizyon icatlarının ardından kitle iletişimde çığır açarak hemen hemen her eve ulaşmayı başarmıştır. Günümüzde bilgiye ulaşma, bilgiyi paylaşma, elektronik posta, elektronik ticaret, elektronik bankacılık ve bunun gibi pek çok hizmet internet üzerinden web sayfalan aracılığı ile kullanıcılara sunulmaktadır. Web sayfalan kullanıcılar ile bilgi arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Bu görevini kullanıcılar ile görsel olarak temasa geçerek ve içeriğini başta görsel olmak üzere tüm multi medya özelliklerini kullanarak karşı tarafa iletmektedir. Bu iletişimin doğru olarak gerçekleştirilebilmesi için web sitesi içerisinde kullanılan fotoğraflardan animasyonlara, videolardan metinlere kadar her bir tasarım unsurunun tek tek dikkatlice ve dünya üzerinde kabul görmüş tasarım kuraları çerçevesinde hazırlanması gerekmektedir. Tasarım aşaması kadar önemli olan bir diğer unsur ise internet kullanıcılarının zaman içerisinde geliştirmiş olduğu davranış kalıplandır. Bu davranış kalıplan kullanıcıların girdikleri web sitelerinin içeriğine göre değişmektedir. Kullanıcılar arama işlevi için girdikleri bir sayfada arama İşlevini gerçekleştirebilecekleri boş yazı alanlarını ararken, fotoğrafların yer aldığı başka bir siteye girdiklerinde ise gösterdiği davranış farklı olmaktadır. İşte bu noktada hem kullanıcıların isteklerini belirlemek, hem de internet sayfa tasannu kurallarını uygulayarak etkin bir web sitesi tasannu oluşturmak için gerekli olan temel kavram ve kurallar Ege Üniversitesi bünyesinde bulunan tüm fakültelere uygulanan anket çalışmasıyla da desteklenerek ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde internetin icadı, Türkiye ve dünyadaki konumu gibi genel bilgiler verilmiş, ikinci bölümde iletişim etkinliği ve tasarım kavramı hakkında açıklamalar yapılarak, üçüncü bölümde internet ve tasarım konusuna teknik detaylara ve pek çok konuya açıklık getirilmiştir. Son bölümde yapılan anket çalışmasıyla da ilk üç bölümde anlatılan internet ve tasarım kavramı hakkındaki tüm bilgi ve görüşler desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT: The internet is certainly the biggest side, reflecting to the today's community, of technologic inventions continuously depending and following each other step by step. The internet technology has achieved to reach at every home making an epoch in mass communication after in order of the inventions of telegraph, radio and television. Today reaching and sharing infbrmation, e-mailing, e-trading, e-banking..ete. are serving to users via web pages on internet. Web pages are taking a role as a bridge between the users and the information. This mission can be achieved by communicating via the internet's displays and sending its contents, especially its displays by using its multimedia features. Fullfîlling this communication in the rigth way is depending on planing each design element carefully from photograph, videos to animations, texts. Other point as important as design stage is the users' behaviour pattern devoloping in time. These patterns being selected by the users can be changed according to the web page contents. While the users are on the web page to find something they are looking for empty search space buton but while they are on web page consisting of visual materials such as photographs they can be in different mood and pattem. So for, both defining the users' needs and establishing effective web page design by following the methods of internet page design, necessary basic notions and ruies have been trying to expose by making a survey in Ege University's ali faculties. The survey consists of four parts. The first part contains general knowledge such as the intervention of internet, its location in Turkey and in the world, in the second part after mentioning on communication effectiveness and the concept of design the details about internet and the design and other many subjects relating with this have been clarifîed in the third part. The knowledge on the internet and the design in these there parts has been supported by the survey in the last part.