Grafik tasarımının internet'deki yeri ve işlevi
The Role of graphic design in internet
- Tez No: 63806
- Danışmanlar: DR. UĞURCAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İİ ÖZET Bugün, bilginin çok hızlı olarak üretildiği ve kısa süre içerisinde geçerliliğini yitirdiği bir çağda yaşamaktayız. Bu nedenle bilgi çağı, insanlar ve kuruluşlar arasında bilgi aktarımının hızlı ve etkin olarak yapılmasını gerektirmektedir. Bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik çabalar sonucunda 1980'li yıllarda iletişim ve bilgisayar ağları konusunda önemli gelişmeler olmuştur. İnternet de bu gelişmelerle birlikte ortaya çıkan ve günümüzde en yaygın olarak kullanılan bilgisayar ağıdır. Günümüzde 3 milyondan fazla bilgisayarın bağlı olduğu İnternet, günde ortalama 25 milyon kullanıcıya hizmet vermektedir. Bu kullanıcılar, İnternet aracılığıyla çok sayıda ve çeşitlilikte yazılımlara, milyonlarca kitap koleksiyonu olan kütüphanelere, çok sayıda bilgisayarların bulunduğu merkezlere ulaşabilir ve İnternet üzerindeki tüm noktalarla elektronik posta aracılığıyla haberleşebilirler. İnternet'de ses, görüntü, film, animasyon gibi çeşitli veri tiplerinin kullanılabildiği servis ise, kısaca WWW olarak adlandırabileceğimiz World Wide Web'dir. Geçerli bir İnternet adresi ve“fiziksel”bağlantısı olan her kullanıcı bu servislerden yararlanabilir. İlk zamanlarda yalnızca eğitim, araştırma ve devlet kuruluşlarının etkinliklerini sunmak için İnternet'den yararlanılırken, günümüzde WWW'nin sunduğu olanaklar doğrultusunda, İnternet'in ticari ve reklam/tanıtım amaçlı kullanıma yöneldiği de gözlenmektedir. Zengin grafik öğelerin kullanımına olanak tanıyan WWW, hem iletişimi kolaylaştırdığı, hem de hızlandırdığı için, kısa sürede dünyaya mal olan bir sistem haline gelmiş, birçok resmi ya da özel kurum, kuruluş ve şahısların tanıtım sayfalarının bulunduğu dijital bir endüstri oluşmasını sağlamıştır. Görsel iletişimin son derece önem kazandığı WWW sayfa tasarımlarında, teknolojinin sunduğu olanakları tasarımla en duyarlı biçimde bir araya getirebilecek olanlar da şüphesiz grafik tasarımcılardır.III WWW sayfa tasarımlarının ele alındığı“Grafik Tasarımın İnternet'deki Yeri ve İşlevi”konulu bu çalışmada, İnternet hakkında genel bilgilendirmenin yanı sıra, WWW sayfa tasarımlarında hangi tasarım kriterlerinin dikkate alınması gerektiği, bu kriterlerin uygulamaya geçirilmesinde karşılaşılan zorluklar, görsel iletişimin güçlendirilebilmesi için, renk, tipografı, resim ve fotoğraf gibi grafik öğelerin sayfa tasarımlarında nasıl daha doğru ve bilinçli bir şekilde kullanılabileceği, grafik öğelerin sayfa tasarımlarındaki yeri ve öneminin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmalardan elde edilen sonuçlar, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Anasanat Dalı için tasarlanan İnternet sayfalarında, görsel ve işlevsel açıdan yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY We live in a age that the information is produced and consumed very rapidly. Thus, the information age entails the fast and effective transmission of knowledge among people and institutions. As a result of studies to fulfil these requirements important developments have been achieved regarding communication and computer networks in 1980s. Internet is the most popular computer networks among them. Today, there are more than 3 million computers connected to Internet and about 25 million hosts are served by these connections. Having access to Internet usually means that one has access to number of services: electronic mail, interactive conferences, access to information resources, network news, and the ability to transfer files. To have access to these services one has to have an Internet address and a“physical”connection. One of the most important Internet services is the World Wide Web that we can call shortly“Web”. The Web is different from other the parts of the Internet, because it allows publication of documents that can contain all existing media like, text, picture, sound, animation and hyperlinks into one digital medium. At the beginning, the Internet was used for education and research, and later it became a new medium for commercial activities and advertising. It can be said that, in Web Page Design visual communication has a priority in which the graphic designer is responsible in bringing technology and design together with their best means. In this research, it is aimed to analyse the Web Page layouts, the role and the effects of graphic elements in Web Page Designs, how to use Web visuals more effectively and the difficulties in execution these pages. The results obtained from this research has been applied both in functional and visuals means for the Web Pages designed for Hacettepe University Faculty of Fine Arts Department of Graphic Design.