Evaluation of C/EBPα as a candidate tumor suppressor gene in hepatocellular carcinoma
Hepatoselüler karsinomlarda C/EBRα geninin aday tümör baskılayıcı gen olarak analizi
  1. Tez No: 155544
  2. Yazar: YELİZ YUVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YAKICIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET HEPATOSELÜLER KARSİNOMLARDA C/EBPa GENİNİN ADAY TÜMÖR BASKILAYICI GEN OLARAK ANALİZİ Yeliz Yuva Moleküler Biyoloji and Genetik Bölümü Yüksek Lisansı Danışman: Dr. M. Cengiz Yakıcıer Ağustos 2004, 54 sayfa Hepatoselüler karsinom dünyada beşinci sıklıkta görülen kanserlerden biri olup kanser ölümlerinde üçüncü sırada yer almaktadır. Genetik olarak heterogen bir özellik gösteren hepatoselüler karsinomda birçok molekül ve yolağın rol oynadığı gösterilmiş ancak bütün genetik mekanizmalar henüz tam olarak aydınlatüamamıştır. Bir transkripsiyon faktörü olan C/EBPa granulositlerin, adipositlerin ve hepatositlerin farklılaşması için önemlidir ve C/EBPa mutasyonlanmn akut miyelositer lösemi ye (AML) sebep olduğu gösterilmiştir. C/EBPa karaciğerde hücre çoğalmasını engellemekte ve C/EBPa geni yok edilen fare, akciğer ve karaciğerde hücre çoğalmasında artış ve hepatoselüler karsinoma benzer bir fenotip göstermektedir. Bu çalışmada C/EBPa geninin aday bir tümör baskılayıcı gen olarak hepatoselüler karsinoma gelişiminde rolü olup olmadığı araştırılmıştır. Hepatoselüler karsinoma örneklerinde C/EBPa geninin anormallik gösterip göstermediği dizi analizi ve“heteroduplex”oluşturma yöntemlerini kullanarak test edilmiş olup, bu genin bazı hepatoselüler karsinom hücre hatlarında ve tümörlerinde genetik değişikliklere uğradığı gösterilmiştir. Hepatoselüler karsinom örneklerinde C/EBPa genin mutasyonlanmn gösterilmiş olması, bu genin ve bu genin rol oynadığı yolağm hepatoselüler karsinoma gelişiminde rolü olduğuna işaret etmektedir. Literatür incelendiğinde çalışmamızın hepatoselüler karsinomlarda C/EBPa geni mutasyonlarını gösteren ilk çalışma olduğu görülmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF C/EBPa AS A CANDIDATE TUMOR SUPPRESSOR GENE IN HEPATOCELLULAR CARCINOMA Yeliz Yuva M.S. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Dr. M. Cengiz Yakıcıer August 2004, 54 pages Hepatocellular carcinoma (HCC) is the fifth common type of cancer and third leading cause of cancer deaths in the world. HCC is a genetically heterogeneous disease and multiple pathways and molecules are identified to have role in development of HCC. However, the molecular mechanisms underlying hepatocarcinogenesis are still poorly understood. The transcription factor CCAAT/enhancer binding protein alpha (C/EBPa) is important in differentiation of granulocytes, adipocytes and hepatocytes and mutations in C/EBPa were described in acute myeloid leukemia. C/EBPa is strong inhibitor of cell growth in liver and mouse lacking C/EBPa shows increased proliferation and phenotype resembling HCC. To clarify the role of C/EBPa in hepatocarcinogenesis, we analyzed the genetic alterations of the C/EBPa in HCCs. We have screened C/EBPa mutations in HCC cell lines and tumors by use of sequencing and heteroduplex analysis approaches. In HCC cell lines and tumors, mutations and polymorphisms have been found. Thus, alterations of C/EBPa are involved in hepatocellular carcinoma although it is not frequent. Ours is the first report of C/EBPa alterations in HCC in our knowledge. m