Çocukluk dönemi cinsel ve fiziksel istismar belirten kadınların yetişkin yaşam uyumları
The adulthood adaptation of women who experienced childhood sexual and physical abuse
  1. Tez No: 155549
  2. Yazar: IRMAK ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA SORİAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET“ocukluk dönemi cinsel ve fiziksel istismarı üzerine yapılan çalışmalar; istismarın gerek ocukluk dönemi gerekse yetişkinlik dönemi üzerine olumsuz etkileri olduğunu ve istismar yküsüne ait bazı değişkenlerin bu durumu etkilediğini göstermektedir. Bu araştırmanın maçlarından ilki; yetişkin kadınlardan oluşan bir örneklemde çocukluk dönemi cinsel ve iziksel istismarının yaygınlığım ve istismar ile ilişkili özellikleri incelemek, ikincisi stismann yetişkin kadınların ruhsal sağlık ve uyumunu ne ölçüde etkilediğini bulmaktır. Son larak da istismar bildiren kadınların ruhsal sağlık ve uyumlarında istismara ait değişkenlere.ağlı olarak farklılaşma olup olmadığını araştırmaktır. Örneklem grubu için normal lopülasyondan 264 gönüllü kadm araştırmaya alınmış ve örnekleme ”Sosyo-Demografik Jilgi Formu, Ruhsal Belirti Tarama Listesi (SCL-90-R), Çocukluk Örselenme Yaşantıları )lçeği Ve İstismar Öykü Formu“ uygulanmıştır. Yapılan bu çalışmada hem cinsel hem de iziksel istismarın yaygınlığı %12 olarak bulunmuştur. Ayrıca bu araştırma sonuçları bize ;östermektedir ki; çocukluk dönemi cinsel ve fiziksel istismarı, kadınların yetişkin yaşam uhsal sağlık ve uyumlarını olumsuz bir biçimde etkilemektedir. İstismar öyküsüne ait eğişkenler arasında bu olumsuz etkileri en iyi açıklayan değişkenin ”istismarın sıklığı".eğişkeni olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT lecent studies have showed that childhood sexual and physical abuse have negative effects vhich may differ on the basis of some characteristics of abuse itself, victim, and abusers, on )oth childhood and adulthood psychopathology. This study investigated (1) the prevalences, ind (2) some characteristics related with these childhood sexual and physical abuse such as ige of victim during abuse, duration of abuse, frequency of abuse, characteristics of abuser, lisclosure of the abuse experience, and attribution of the abuse, and (3) lastly the effects of hese experiences on adulthood psychopathology among adult women. In order to reveal these lims, from the different sports and community centers, totally 264 voluntary women who are )lder than 18 are accepted as participants. Totally“Demographic Information Form”, 'Childhood Abuse Experiences Form.“, ”Brief Symptom Checklist“, ”Abuse History Form" ire used to as instruments. Main results indicate that the ratio of childhood sexual and )hysical abuse is found as equal, approximately 12% that is consistent to literature. Generally he age/time of abuse was experienced younger than age 12. As expected childhood sexual ind physical abuse experienced women have reported higher scores on the almost all :ubscales of Brief Symptom Checklist. This outcome suggest that both sexual and physical ibuse have significantly negative effects on the adulthood psychopathology including the elationship problems. The characteristics of abuse, particularly the duration of abuse is found is more important than other factors. The sensitivity of the topic related with Turkish culture ind some procedural difficulties may be our basic limitations.