İzmir'de Karşıyaka-Çiğli aksının kentsel gelişim süreci ve bu gelişimi etkileyen faktörler
The urbanization process of Karşıyaka-Çiğli fringe and the factors that effect this process in İzmir
- Tez No: 155548
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA MUTLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET İzmir, geçmişten günümüze sahip olduğu coğrafi koşullar ve ekonomik avantajlar nedeniyle sürekli bir gelişme göstermiştir. Türkiye'nin kentleşme tarihine paralel bir gelişme gösteren İzmir, kentleşme sürecini en hızlı yaşayan metropollerden biridir. Kent, aldığı hızlı göç ve gecekondulaşmayla birlikte sürekli dışa doğru büyümüştür. Kentin bu gelişim sürecinin mekansal dokuya yansıması ise en güzel Karşıyaka-Çiğli Aksı boyunca gözlenmektedir. Ancak gerek izmir gerekse Karşıyaka-Çiğli Aksı günümüzde metropolleşmenin yeni boyutlarıyla farklı bir gelişim sürecine girmişlerdir. Karşıyaka-Çiğli günümüzde aldığı yeni göç ve kent içi ekonomik fonksiyonlarının dış çeperlerde yer almasıyla dışa doğru saçaklar halinde gelişme göstermektedir. Ancak bu yeni gelişme süreci de beraberinde yeni bir takım çevresel ve sosyal problemleri getirmektedir. Bu çalışmada söz konusu aksın gelişmesinde etkili metropolleşmenin yeni dinamikleri ile bunların mekansal ve sosyal etkileri sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABST.BACT İzınir has shown a steady development due to îts geographîeal and econonıic advantages up to the present. İzmir, which showed a parallel development to Turkey's urbanizalion history, is öne of the metropols that experienced this urbanization process, The city has steadîly sprawled due to mass migration and formation of suburbs. Reflections of this development process on the spatial pattern is observed especially on the fringe of Karsıyaka-Cıglı. However, today both izmir and the fringe of Karsıyaka-Cıglı have begıın to lîve a diffcrent development process owing to the new dimensions of metropolization. Karsıyaka-Cıglı, shows an outward enlargement due to setllement of the new migration wave outside the city center and decenteralization of urban econonıic functions. Yet, this development stage brings new enviromental and social problems as well. The premise of this dissertion is to question the new dynamics of metropolization and their effects on spatial and soeial issues that are effective in the development of the said fringe.