Türkiye Türkçesi ve Tatar Türkçesinin karşılaştırmalı söz dizimi
The comparative syntax of Turkey Turkish and Tatar Turkish
- Tez No: 155550
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT fen fazla 250 sözcük^ Tezimizin konusu Türkiye Türkçesi ve Tatar Türkçesinin söz dizimidir. Çalışmamızda Türkçenin bu iki kolunun söz dizimini karşılaştırmalı olarak inceledik. Tezimiz üç temel bölümden oluşmaktadır: Giriş, inceleme, Sonuç. a.Giriş bölümünde, ilk olarak Tatarlar ve Tatar Türkçesi ile ilgili genel bilgiler verdik. Daha sonra Türkiye ve Tatar Türkçelerinde yayımlanmış olan söz dizimi konulu kitapları kısaca tanıttık. b.inceleme bölümümüz de üç ana bölümden oluşmaktadır: Kelime grupları, cümle ve unsurları, cümle türleri. Bu bölümde her iki lehçenin söz dizimi özelliklerini karşılaştırmalı olarak inceledik. Karşılaştırmalarımızda, dilcilerin söz dizimi anlayışlarını da göz önünde bulundurduk. c.Sonuç bölümünde ise inceleme bölümünde verilen karşılaştırmaların genel bir değerlendirmesini yaptık.
Özet (Çeviri)
ÎNGİLÎZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük^): The subject of our dissertation is Turkish syntax. We compared Turkey Turkish and Tatar Turkish from the point of syntactic characteristics. The dissertation consists of three main parts: a. İntroduction b. Study c. Conclusion. a,İntroduction: İn this part, we gave a general information about Tatars, Tatar Turkish and syntax studies. b.Study. This part contains a comparative syntax of Turkey Turkish and Tatar Turkish. İn the study, there are three tities: phrases, parts of sentence and rypes of sentences. We compared two dialects according to their syntactic characteristics. İn this comparison, different approaches betvveen Tatar and Turkey linguists were also kept in mind. c. Conclusion: İn the conclusion of our dissertation, we evaluated the comparisons that were given in the study part.