Bazı ferromanyetik elementler ve bileşiklerde X-ışını flöresans tesir kesitlerine manyetik alanın etkisi
External magnetic field effects on X-ray fluorescence cross sections in some ferreomagnetic elements and their coumpounds
  1. Tez No: 155585
  2. Yazar: ALİ GÜROL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULHALİK KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, ferromanyetik elementlerden ve bunların bazı bileşiklerinden (Fe, Co, Ni, Gd, Dy ile onların bazı bileşiklerinden) hazırlanan numunelerin kalınlıkları, K XRF tesir kesitleri ve onların karakteristik K x-ışınlannın enerjileri düz ve ters olarak uygulanan 0,400 T büyüklüğündeki sabit ve düzgün bir dış manyetik alan içerisinde enerji ayrımlı XRF spektrometresiyle ölçüldü. Uyarıcı kaynak olarak 59,54 keV enerjili ^?ışınları yayınlayan filtre edilmiş bir 241Am radyoizotop kaynak kullanıldı. Numuneden yayınlanan karakteristik x-ışınları rezolüsyonu 5,9 keV'de 180 eV olan bir Si(Li) dedektörü ile sayıldı. Ölçümler esnasında, manyetik alanın büyüklüğü her 5 dakikada bir teslametre ile ölçüldü ve manyetik alandaki maksimum değişimin 0,010 T olduğu belirlendi. Ölçülen spektrumlar Microcal Origin 7.0 (Demo Version) software programı ile değerlendirildi. Ayrıca atom numaraları 60
Özet (Çeviri)
In this study, the sample thickness, K XRF cross sections, and their characteristic K x- rays' energies of ferromagnetic elements, Fe, Co, Ni, Gd, Dy and some of their compounds, are measured in the fixed and uniform external magnetic fields applied in two opposite directions by using Energy Dispersive XRF Spectrometer. It has been used an 241Am radioisotope source which emits f-rays with 59.54 keV energy as an excitation source. The characteristic x-rays emitted by sample have been measured with a Si(Li) detector having resolution of 180 eV at 5.9 keV. The strength of the applied magnetic fields have been measured at each five minutes by using a teslameter as about 0.400 T and the maximum fluctuation of magnetic field has been determined as 0.010 T during the measurements. The obtained spectra have been evaluated in the Microcal Origin 7.0 (Demo Version) Software Programme. Moreover, I x-ray spectra dealing with four elements in the atomic range 60