Recognition and transcription of one part melody with computer
- Tez No: 15561
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİH BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sunulan çalışma, tek sesli bir melodik biçimin tanınması ve girilen melodinin notasının bilgisayarla yazılmasına yöneliktir. Melodi tanıma, iki melodinin uzaklık karesi ölçütüne göre karşılaştırılmasına dayalıdır. Karşılaştırma, notalar ve süreleri üzerinde ayrı ayrı yapılmaktadır. Girilen melodinin frekans niteliğinin elde edilmesi için Hartley dönüşümü kullanılmaktadır. İstenmeyen doğuşkanların ayıklanması için bazı buluşsal yöntemler önerilmiştir.Anahtar Kelimeler : Melodi tanıma, müzik seslerinin bilgisayarlı çözümlenmesi, bilgisayarlı müzik çevriyazımı. BlLlM SAYISAL KOD: 609.03.04 iv
Özet (Çeviri)
The presented work is an attempt to recognize a one part melodic form and to obtain the transcription of the input melody with computer. Melody recognition consists in comparing two input melodies on the basis of the squared distance criterion. The comparison is separately performed on the notes and their durations. In order to obtain the frequency characteristic of the input melody, Hartley Transform is used. Also in order to avoid the unwanted harmonics some heuristics are proposed. sKey words : Melody recognition, computer analysis of musical sound, computer transcription of music. SCIENCE COD; 111