Vector computer implementation of fast decoupled load flow
Hızlı ayrıştırılmış yük akış modelinin vektör bilgisayarında uygulanması
  1. Tez No: 15562
  2. Yazar: SERDAR HIZIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEZİH GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET HIZLI AYRIŞTIRILMIŞ YOK AKİS MODELİNİN VEKTÖR BİLGİSAYARINDA UYGULANMASI HIZIROĞLÜ, Serdar Yüksek Lisans Tezi ; Elektrik ve Elektronik Mühendisligi Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nezih GÜVEN Eylül 1991, 113 Sayfa. Bu çalışmada, basitliği ve hesaplamalardaki verimliliği yüzünden yük akış problemlerinde oldukça sık kullanılan Hızlı Ayrıştırılmış Yük Akış Modeli, seyrek matris saklama ve numaralandırma tekniği ile programlanmış ve daha hızlı sonuç verebilmesi için IBM 3090' da vektör olanakları kullanılarak koşturulmuştur. Esas olarak, programdaki seyrek doğrusal matris denklemlerin çözümlerinin, vektörel koşturulması sağlanmıştır. Bu yüzden bu denklemleri ayrı yöntemlerle çözen, en iyi skalar ve en iyi vektörel koşturma sürelerini veren iki değişik alt-program yazılmış, böylelikle skalar ve vektörel koşturma süreleri etkili bir biçimde karşılaştırılın ıştır. Elde edilen sonuçlara göre programın vektörel koşturma süresi, skalar koşturma süresinden yaklaşık % 40-50 daha azdır. Bu sonuçlar, kullanılan numaralandırma yöntemine ve ters faktörlerin oluşturulmasında ve bölmelendirilmesinde uygulanan algoritmalara büyük ölçüde bağlıdır. Anahtar Kelimeler : Hıalı Ayrıştırılmış Yük Akış, Seyrek Matrisler, Optimal Numaralandırma, Ters Faktörler, Vektör Bilgisayarları. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 608.02.01 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VECTOR COMPUTER IMPLEMENTATION OF FAST DECOUPLED LOAD FLOW HIZIROĞLÜ, Serdar M.Sc. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Nezih GÜVEN September 1991, 113 Pages. In this study, the Fast Decoupled Load Flow (FDLF) model, which is often used in power flow calculations due to its simplicity and computational efficiency is implemented using a sparsity-directed ordering scheme and run on IBM 3090 with Vector Facility (VF) to obtain improvement in execution times. Mainly, the solution of the sparse matrix linear equations in the program are tried to be vectorised, therefore two different subroutines which solve these equations using different methods are written, one for the best scalar performance and one for the best vectorised execution, so the scalar and vector execution mtimes are compared effectively. The results show that the vector execution of the program is approximately 40-50 % faster than the scalar one. This performance is greatly affected by the ordering method and the algorithms utilised for constructing and partitioning the inverse factors. Key Words : Fast Decoupled Load Flow (FBLF), Sparse Matrices, Optimal Ordering, Inverse Factors, Vector Computers. Science Code : 608.02.01 iv