Implementation of ISDN user interfaces
  1. Tez No: 15566
  2. Yazar: ŞENOL UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. F. RÜYAL ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET THSŞ KULLANICI ARABİRİMLERİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ UZUN, Şenol Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Rüyal ERGüL Eylül 1991, 135 sayfa Bu çalışmada, tüm THSŞ (Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi) kullanıcı arabirimlerinin içerildiği THSŞ sistemi ticari olarak mevcut bulunan sistem donanımı etrafında gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen sistemde THSŞ D kanalı işaretleşmesi ile OSI'nin (Açık Sistem Arabağlaşımı ) ikinci ve üçüncü katmanında bazı uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistem Mitel ' in ISDN EXPRESS CARD'ı (IBM Bilgisayarı için geliştirilmiş, eleman ve donanım, yazılım geliştirme sistemi) ve dört adet geliştirilmiş kartı içerir. Bu uygulamada, bütün sistem santralların ve kullanıcı cihazlarının bazı önemli işlevlerini yerine getirir. Her bir THSŞ arabirimi için yapılan terminal cihazlarında Mitel ' in THSŞ elemanları kullanılmış ve bu terminal cihazları ISDN EXPRESS CARD üzerindeki THSŞ arabirimlerine bağlanmıştır. Ses ve veri iletişimi, gerçekleştirilen bu sistem üzerinden sağlanmıştır.Her bir THSŞ arabirimi üzerindeki ses ve veri haberleşmesi için gerekli bağlantı ve kontrol işlemleri, bu arabirimler üzerindeki D işaretleşme kanalından, OSI (Open System Interconnection-Açık Sistem Arabağlaşımı ) yapısına uygun üç katmanlı işaretleşme kullanılarak yapılmıştır. Anahtar Sözcükler : THSS, LAPD, Temel erişim, Terminal Cihazı Bilim Dalı Sayısal Kodus 602.02.07 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPLEMENTATION OF ISDN USER INTERFACES UZUN, Şenol M. S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Rüyal ERGÜL September 1991, 135 Pages In this study, the ISDN (Integrated Services Digital Network) Basic Access interfaces are implemented using system hardware designed around a commercially available card. On the developed system, some applications of ISDN D channel protocol are implemented on layer two and on layer three of OSI (Open System Interconnection). The system implemented consists of a Mitel's ISDN EXPRESS Card (an IBM PC based component evaluation, and hardware, software development system), and four additional cards (TE1, NT1, TE1+NT1 and ISDN TE1-PC interface card) are developed. In this implementation, the whole system can simulate certain functions of an exchange and user equipment. Terminal equipment (TE1, NT1 and TE1+NT1) are constructed for each ISDN interface by using Mitel's ST- BUS ISDN components and are connected to ISDN interfaces of ISDN EXPRESS Card. Voice and data communication are made over this developed system. IllAll the required control software are developed for each card, implementing control functions necessary for establishing voice and data communication over ISDN interfaces by using OSI based ISDN signalling. Keywords : ISDN, LAPD, Basic Access, Terminal Equipment Science Code : 602.02.07 IV