α-Si3N4 içeren alüminyum matrisli kompozit malzeme üretimi ve özelliklerinin araştırılması
Production of α-Si3N4 reinforced aluminum based composite materials and investigation of their properties
- Tez No: 155687
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada toz metalürjisi üretim yöntemi kullanılarak, değişik oranlarda 01-Sİ3N4 içeren alüminyum matristi toz-metal kompozit malzeme üretilmiştir. Karışım tozların hazırlanmasında döner silindirde karıştırma ve yüksek enerjili atritörde alaşımlama şeklinde iki farklı yöntem kullanılmıştır. Elde edilen karışım tozlardan 1000 MPa presleme basıncı altında standart çapraz kırılma numuneleri (6,35x12,7x31,7 mm) üretilmiştir. Presleme sonrası numuneler değişik sıcaklıklarda (620; 640; 660 ve 680 °Q 2 saat süreyle argon gazı ortamında tüp fırında sinterlenmiştir. Sinterlenmiş numunelerin yoğunluk, sertlik ve çapraz kırılma mukavemetleri ölçülerek kompozit malzemelerin mekanik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca optik ve SEM mikroskop çalışmaları ile de mikroyapı incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar klasik karıştırma yöntemine göre yüksek enerjili atritörde yapdan karıştırma ile 01-Sİ3N4 partiküllerin Al matris içerisinde dağılımının daha iyi sağlandığını göstermiştir. Sonuç olarak da bu numunelerde daha yüksek sertlik ve mukavemet değerleri elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Mekanik Alaşımlama, Kompozit, Alüminyum, Sİ3N4
Özet (Çeviri)
In this study, Al based composite materials containing various amount of a- Sİ3N4 was produced by powder metallurgy technique. To prepare mixture of Al and a-Sİ3N4 powders two different mixing processes were carried out. One batch was milled in a horizontal ball mill for 5 hours and the other was mechanically alloyed in a high energy ball mill for 5 hours. Mixed powders were compacted under 1000 MPa pressure to produce standard transverse rupture test blocks with dimension of 6.35x12.70x31.70 mm. Compacted samples were then sintered at 620; 640; 660; and 680 °C for 2 h under Ar atmosphere in a tube furnace. The mechanical properties of the composite specimens were determined by measuring the density, hardness and transverse rupture strength values. Microstructures were investigated by using optical and SEM microscopes. The results showed that, more homogenous distribution of 01-Sİ3N4 were obtained in Al matrix by mechanical alloying technique compared to those found in classical mixing method. As a result of homogenous dispersions of a- Sİ3N4 particles high hardness and transverse repute strength values were obtained on the samples produced by mechanical alloying technique.Key Words : Mechanical alloying, Composites, Aluminum, Sİ3N4