Kapasite kısıtsız tesis yerleşim problemleri için evrimsel yaklaşımlı tavlama benzetimi algoritması
An evolutionary approach to the simulated annealing algorithm for solving uncapacitated facility location problems
  1. Tez No: 155686
  2. Yazar: VECİHİ YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN TÜRKBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Çeşitli uygulamalara sahip olan Tesis Yerleşim Problemleri (TYP), yöneylem araştırması (YA) ve imalat alanında önemli bir rol oynamaktadır. Temel fabrika yerleşim problemi olarak da bilinen Kapasite Kısıtsız Tesis Yerleşim (KKTY) problemleri, TYP'nin bir üyesi ve temelidir. KKTY problemleri NP- zor bir yapıya sahip olduklarından, problem boyutu arttıkça en iyi çözümü bulabilmek güçleşmekte ve en iyi çözüme ulaşabilmek için gereken zaman da artmaktadır. Bu nedenle, KKTY problemlerini çözebilmek için iki farklı evrimsel yaklaşımlı tavlama benzetimi algoritması geliştirilmiştir. En iyi parametre setleri faktöryel deney tasarımı ile belirlenen algoritmaların etkinlikleri, YA kütüphanesinde bulunan kıyaslama problemleri ve üretilen problemler çözülerek test edilmiştir. Sonuçlar, geliştirilen tavlama benzetimi algoritması ve literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Evrimsel yaklaşımlı algoritmaların sağlam bir yapıya sahip olduğu ve oldukça iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Kapasite Kısıtsız Tesis Yerleşim Problemleri, optimizasyon, tavlama benzetimi, evrimsel yaklaşım, evrimsel yaklaşımlı tavlama benzetimi
Özet (Çeviri)
The Facility Location Problems (FLP) having several applications play an important role in operation research and manufacturing context. The uncapacitated facility location (UFL) problem, also known as simple plant location problem, is basically a member of the FLP. Since the UFL is a NP-Hard problem, the larger the size of the problem, the harder to find the optimal solution and, furthermore, it takes longer time to obtain reasonable results. Therefore, in this study two different evolutionary simulated annealing algorithms have been developed for solving UFL problems. The performance of the algorithms, for which the best parameter sets are determined by factorial design analysis, is tested on the very well known benchmarks that are accessible on the operation research library and generated problems. The results are compared with developed simulated annealing algorithms and the other studies in the literature. It is proven that the evolutionary simulated annealing algorithms are robust and provide high quality solutions for the problem. Science Code : 919 Key Words : Uncapacitated Facility Location Problems, optimization, simulated annealing, evolutionary approach, evolutionary simulated annealing