Fault analysis based on sparse vector methods
- Tez No: 15569
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEZİH GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET SEYREK VEKTÖR YÖNTEMLERİNE DAYALI ARIZA ANALÎZİ B ADR AN, Jamal Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Böl Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nezih GÜVEN Eylül 1991, 97 sayfa Arıza analizi güç sistemlerinin tasarım ve planlamasında, güç sisteminin korumasında kullanılan cihazların teknik karakteristiklerinin belirlenmesi için sık uygulanan bir analizdir. Bu çalışmada, bara admitans matrisinin seyrek matris saklama ve numaralandırma tekniği kullanılarak çarpanlara ayrılması yöntemi, güç sistemlerindeki şönt arıza analizine uygulanmıştır. Bu yöntemde, aynı zamanda, problemde oluşan doğrusal denklem sistemindeki bağımsız vektörün seyrek yapısından faydalanılmakta ve dolayısı ile bara empedans matrisinin sadece gerekli sütunları hesaplanmaktadır. Bu yaklaşım hesaplama süresini ve gerekli bilgisayar hafıza kapasitesini azaltmaktadır.Bu yöntem FORTRAN' la yazılmış bir bilgisayar programı ile simule edilmiş ve doğrulama çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca, sistemde hatlar arasında mevcut ortak kuplajda, çözümün doğruluğunu artırmak amacı ile göz önüne alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Arıza analizi, Seyrek Matrisler, Seyrek Vektör Yöntemleri. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 608.02.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FAULT ANALYSIS BASES ON SPARSE VECTOR METHODS BADRAN, J amal M.S. in Electrical and Electronics Eng. Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Nezih GÜVEN September 1991, 97 pages Fault analysis is very important in power system design and planning since it gives a basis for the calculation of relay settings, breaker requirements, protection coordination, series reactor placement and other parameters related to circuit interruption. In this study, a methodology based on sparsity-oriented factorization of bus admittance matrices has been applied to the analysis of shunt faults occurring in power systems. This method also takes into account the advantage of the sparse structure of the independent vector and hence only the required columns of the bus impedance matrices are computed. This technique enhances speed and produces efficient fault solutions. inThis method has been implemented in a user-friendly computer program and various simulations for verification purposes has been performed. For the sake of accuracy, the program takes the mutual coupling effect into account without explicit formation of the incidence admittance matrix. Key Words : Faults in Power Systems, Sparse Matrices, Sparse Vector Methods. Science Code : 608.02.01 TV