Sulardaki demir kirliliğinin katalitik hava oksidasyonu ile giderilmesi
Removal of iron contamination in water by catalytic air oxidation
  1. Tez No: 155702
  2. Yazar: BAHADIR ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
SULARDAKİ DEMİR KİRLİLİĞİNİN KATALİTİK HAVA OKSİDASYONU İLE GİDERİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Bahadır ENGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2004 ÖZET Bu çalışmada sulardaki demir kirliliğinin katalitik hava oksidasyonu ile giderilmesi incelendi. Nötral ortamda çeşitli katalizörler denenerek hava oksidasyonu ile Fe2+ iyonunun miktarında gerçekleşen değişimler izlendi. Aynca havalandırma şartlarının değiştirilmesinin oksidasyon üzerindeki etkisi araştırıldı. Çözeltiler içerisinde bulunan okside olmamış demir miktarları, bipiridin yöntemi ile tayin edilerek yüzde oksidasyon verimleri hesaplandı. Elde edilen veriler ışığında, kullanılan katalizörlerin oksidasyon üzerindeki performanstan değerlendirilerek en uygun katalizörler tespit edildi. Sonuç olarak, nötral ortamda ve sabit hava şartlarında (harici bir havalandırma yapılmaksızın) NiO katalizörü ile %98'lere ulaşan en yüksek oksidasyon verimi elde edildi. Bunun yanında MgO, C03O4, AI(OH)3 ve Mn02 katalizörleri ile %90'lann üzerinde oksidasyon verimlerine ulaşıldı. Diğer yandan en etkin katalizörler kullanılarak havalandırma artırıldığında, %99,8'lere ulaşan oksidasyon verimleri elde edildi. Buna göre havalandırmanın artırılması ile oksidasyon veriminin arttığı belirlendi. Aynca demir oksidasyonunun kinetiği incelenmiştir. Farklı sıcaklıklarda gerçekleştirilen deneyler sonucunda aktivasyon enerjisinin 14,8 kJ/mol olduğu ve reaksiyon hız bağıntısının -rFe2+=9,72.e"14789/(R-T).CFe2+ olduğu hesaplanmış olup, reaksiyon hız bağıntısının ortamdaki demir(ll) konsantrasyonuna görebirinci mertebeden olduğu, reaksiyon hız sabitlerinin sıcaklığın artmasıyla arttığı görülmüştür. Bilim Kodu : 938 Anahtar Kelimeler : Su, demir, oksidasyon, kataliz, su kirliliği Sayfa Adedi : 150 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ahmet ALICILAR, Doç. Dr. Metin GÜRÜ
Özet (Çeviri)
HI REMOVAL OF IRON CONTAMINATION IN WATER BY CATALYTIC AIR OXIDATION (M.Sc. Thesis) Bahadır ENGİN GAZİ ÜNİVERSİTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March, 2004 ABSTRACT In the present study, removal of iron contamination in water by catalytic air oxidation was investigated. By testing several catalysts in neutral medium, the change in the amount of Fe2+ by air oxidation was observed. Furthermore, the effect of changing aeration conditions on oxidation was investigated. The amounts of iron in the solutions which were not oxidized were determined with bipyridin method and consequently the oxidation efficiencies were calculated. By using the obtained data, the oxidation performances of the tested catalysts were evaluated and the most suitable catalysts were determined. As a result, in neutral medium and under stable air conditions (without extra aeration) the highest oxidation efficiency was achieved with NiO, which was 98% and higher than 90% oxidation efficiencies were obtained with MgO, C03O4, AI(OH)3 and Mn02. On the other hand by increasing aeration and using the most efficient catalysts, up to 99,8% oxidation efficiencies were achieved. This showed that oxidation efficiency will increase as aeration has been increased. Additionally the kinetics of iron oxidation was studied. As a result of carrying out experiments at different temperatures, the activation energy of the reaction was calculated as 14,8 kJ/mole and the reaction rate equation as -rFe2+ = 9,72.e'u7mvi:T).Cfen., which showed that the reaction kinetics isIV first order according to Fe2+ concentration and that the reaction rate constants increase by increasing the temperature. Science Code Key Words Page Number Advisers 938 Su, demir, oksidasyon, kataliz, su kirliliği 150 Prof. Dr. Ahmet ALICILAR, Doç. Dr. Metin GÜRÜ