Endüstriyel robotların seçiminde kullanılacak bir karar destek sisteminin geliştirilmesi
Development of a decision support system for selecting industrial robots
- Tez No: 155703
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YURDAKUL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
ENDÜSTRİYEL ROBOTLARIN SEÇİMİNDE KULLANILACAK BİR KARAR DESTEK SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Soner MUTLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2004 ÖZET Robot seçim problemi (RSP) birbiri ile çelişen kriterlerin çokluğu ve robotların çok farklı ortamlarda kullanılması gibi nedenlerle oldukça zordur. Bu çalışmada robotların farklı ortamlarda çalışabileceğini göz önünde bulunduran ve farklı kriterleri değerlendirebilen bir robot seçimine yönelik karar destek sistemi geliştirilmiştir. Oluşturulan karar destek sisteminin temel amacı veri tabanında saklanan robot modellerinden tanımlanan uygulamalara uygun robotun seçimidir. Seçim işlemi iki ana aşamadan oluşur. Öncelikle oldukça geniş olan robot listesinden uygulama için uygun kısa robot listesi belirlenir. Bunun için hazırlanan Rosepro isimli karar destek sistemi ile belirlenmiş iş yada işlere uygun robotun seçimi iki farklı akış üzerinden, oluşturulan bu verilerden seçim yapılmıştır. Kısa robot listesinin elde edilmesi için izlenecek yollardan bir tanesi Tek Amaç olarak adlandırdığımız, robottan tek bir görevi yerine getirmesi beklendiği durumdur. Çok Amaç olarak adlandırdığımız diğer yöntemde ise robottan belirli bir mantık çerçevesinde birden fazla görevi aparat değişiklikleri yaparak yerine getirebildiği durumdur. Son aşamada TOPSIS (Technique for Order Perference by Similarity to Ideal Solution) adı verilen bir optimizasyon yöntemi ile robotlar sıralanır. Bilim Kodu : 91 Anahtar Kelimeler : Endüstriyel Robot, Robot Seçimi, Karar Destek Sistemleri, TOPSIS Sayfa Adedi : 100 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mustafa YURDAKUL
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF A DECISION SUPPORT SYSTEM FOR SELECTING INDUSTRIAL ROBOTS (M.Sc. Thesis) Soner MUTLU GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2004 ABSTRACT Because of the availability of different and many models, application areas and selection criteria, robot selection problem (RSP) is a complex and difficult one to solve. In this study a decision support system is developed to help the users in selection of the most appropriate robot for their defined production needs. The selection procedure is composed of two main stages. The first stage aims to obtain a list of feasible robots. In the second stage, the alternative robots are ranked using Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS). The developed robot selection support system lets the user select robots for a single application area or multi application areas. Two examples are provided to illustrate the application of the developed program. Science Code : 91 KeyWords : Industrial Robot, Robot Selection, Decision Support Systems, TOPSIS Page Number : 100 Adviser : Assist. Prof. Dr. Mustafa YURDAKUL