İzmir Körfezi'ndeki su, sediment ve bazı organizmalardaki krom konsantrasyonlarının araştırılması
- Tez No: 15571
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknoloji ve sanayinin gelişmesi beraberinde çevre kirliliği gibi önemli sorunları da getirmiştir. İzmir Körfezi çevresinde yoğunlaşan nüfus ve sanayi kuruluşları nedeniyle evsel ve endüstriyel atıklarla aşırı bir şekilde kirlenmektedir. İçki, tütün, kimya, gübre, kağıt, basım, lastik, demir-çelik sanayileri ve özellikle tekstil, deri ve gıda endüstrileri başlıca sanayi kollarıdır. Sucul ortamlardaki Cr'un bu tip sanayi kollarından geldiği bilinmektedir. Bu nedenle çalışmamızda, Aralık 1989 ve Aralık 1990 tarihleri arasında, İzmir Körfezi'nden toplanan su, sediment ve bazı bentik türlerdeki kas krom total birikim düzeyleri araştırılmıştır. Ortalama yüzey sedimenti ve dip deniz suyu CrTot konsantrasyon düzeyleri, İzmir Körfezi 'ne gelen krom içeren atıkların, organik ve inorganik bileşiklerin ortamdaki seviyelerinin yüksek olması nedeniyle iç körfezde hızı bir şekilde dibe çökerek sedimentte biriktiğini göstermiştir. Bundan ötürü sudaki CrTot konsantrasyonu düşük düzeylerde kalmıştır. Ortalama CrTot konsantrasyon düzeyi, deniz suyunda 0,0070 mg/lt olup, en düşük konsantrasyon (0,0055 mg/lt) 5 nolu istasyonda bulunurken en yüksek konsantrasyonda (0,0085 mg/lt) 8 nolu istasyonda bulunmuştur.Ortalama yüzey sediment CrTot konsantrasyonu ise, 142,002 mg/kg kuru-ağırlık seviyesinde olup;en düşük konsantrasyon (26,757 mg/kg kuru-ağırlık) 11 nolu istasyonda bulunurken en yüksekkonsantrasyonda (471,150 mg/kg kuru-ağırlık) 1 nolu istasyonda bulunmuştur. Ortalama CrTot konsantrasyonları bentik türler için verildiğinde, 1, 493 mg/kg yaş-ağırlık ve 5.601 mg/kg yaş-ağırlık arasında değiştiği görülürken en düşük CrTot konsantrasyonu T. trachurus 'da en yüksek olarak da fi_ hepatus ' da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Development of technology and improvements of industry may cause the environmental pollution problems. Izmir Bay also had been polluted by industrial and domestic effluents which took place around it. Some of the industries such as chemistry, fertilizief, paper, printing, plastics, iron and steel, textile, leather and food located around İzmir Bay. It has been well known that the source of chromium in aguatic environment are such industries. In this investigation, between December-1989 and December-1990, the concentration of chromium contents of sediment, water an some bentic organism collected from Izmir Bay has been analysed considering with above subjects. According to the results of this investigation, the chromium content discharged to the Izmir Bay has been precipitated to sediments mostly, because of high content of organic and inorganic suspended matter. This gives rise to the CrTot concentrations in sediment, while the CrTot concentration is considerably low. Avarage Cr concentration in sea water was 0.0070 mg/lt with minimum and maximum as 0.0055 from 5 station and 0.0085 mg/lt respectively from 8 station in Izmir Bay. Avarage CrTot concentration of sediment samples was 142.002 mg/kg dry weight ranged between 26.753-471.150 mg/kg as minimum and maximum values.Avarage CrTot concentrations of muscles of some benthic organisms was range between 1,493-5,601 mg/kg wet-weight, T.fcrachurus had minimum Cr concentrations 1.4 93 while S. hepatua has maximum as 5.601 mg/kg wet-weight.