Kıyı duvarlarının kırılan dalga durumunda kayma ve devrilme tasarım kriterlerine göre riskinin belirlenmesi
Risk assessment of seawalls using sliding and overturning design criteria under the action of breaking waves
  1. Tez No: 155724
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CAN ELMAR BALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
KIYI DUVARLARININ KIRILAN DALGA DURUMUNDA KAYMA VE DEVRİLME TASARIM KRİTERLERİNE GÖRE RİSKİNİN BELİRLENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Mustafa Kemal GOKALP GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Bu çalışmada, tasarım parametrelerindeki belirsizlikler gözönüne alınarak kırılan dalga yüklerine maruz kalan kıyı duvarlarının güvenirlik analizi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla L, II. ve m. Seviye güvenirlik yöntemleri için Visual Basic dilinde bilgisayar programları geliştirilmiş ve programlardan elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. I. Seviye (belirlenimci) tasarım yönteminde, tasarım değişkenlerindeki belirsizlikler gözönüne alınmaksızın, güvenlik katsayıları ile uygun seviyede yapısal güvenlik amaçlanmıştır. Dalga yüksekliği, sürtünme katsayısı gibi yükleme ve mukavemet değişkenlerindeki belirsizlikler, n. ve DT. Seviye yöntemlerinde gözetilmiştir. Geliştirilen güvenirliğe dayalı risk belirleme modelinde, kıyı duvarlarına etki eden yükler ile buna karşı gelen malzeme dayanımları olasılık dağılımları ile modellenmiştir. Bu tez çalışmasında, kırılan dalga kuvvetlerine maruz kalan kıyı duvarlarının II. Seviye güvenirlik tasarımı için, kayma ve devrilme performans fonksiyonları çıkarılmıştır. Bu yöntem ile elde edilen sonuçlar, m. Seviye güvenirlik yöntemiolan Monte Carlo Benzeşimi için geliştirilen bilgisayar programının sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 624.02.03. Anahtar Kelimeler : Kıyı Projeleri, Risk Belirlenmesi, Kıyı Duvarı, Monte Carlo Benzeşimi, Güvenirlik Yöntemleri. Sayfa Adedi : 124 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Can Elmar Balas
Özet (Çeviri)
Ill RISK ASSESSMENT OF SEAWALLS USING SLIDING AND OVERTURNING DESIGN CRITERIA UNDER THE ACTION OF BREAKING WAVES ( M. Sc. Thesis ) Mustafa Kemal GOKALP GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY May 2004 ABSTRACT The objective of this thesis is to study the level of reliability of Seawalls subjected to breaking waves by considering the uncertainties in the design parameters. For that reason, computer programs are developed using Visual Basic programming language and the results obtained using these programs are compared. Level I design method is a deterministic approach where appropriate levels of structural reliability is provided by the specification of safety factors without considering the uncertainties inherent in design variables. Level H and Level HI reliability methods have upper levels of sophistication where uncertainties in loading and strength variables such as wave height, coefficient of friction are considered. In the reliability-based design of structures, the loads acting on the seawalls and the corresponding strength variables are modelled by using probability distributions. Within the scope of this thesis, sliding and overturning limit state functions are obtained by using Level H reliabilityIV method. Results obtained are compared with the Monte Carlo Simulation Method which is a Level III reliability method. Science Code : 624.02.03. Key Words : Coastal Projects, Risk Assessment, Seawall, Monte Carlo Simulation, Reliability Methods Page Number : 124 Advisor : Assoc. Prof. Dr. Can Elmar Balas