Jandarma birlikleri için analitik hiyerarşi prosesi yöntemi ile yeni bir personel değerlendirme sistemi önerisi
A new personnel appraisal system proposal for gendarme units with analytic hierarchy process
- Tez No: 155723
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
JANDARMA BİRLİKLERİ ÇİN ANALİTİK HİYERARŞİ PROSESİ YÖNTEMİ İLE YENİ BİR PERSONEL DEĞERLENDİRME SİSTEMİ ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat Sami BAYKIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Organizasyonların hayatlarını sürdürebilmeleri ancak sağlıklı bir personel değerlendirme sistemi ile mümkündür. Sağlıklı bir değerlendirme sisteminin en önemli özellikleri ise çok boyutluluk, objektiflik ve şeffaflıktır. Bu çalışmada Jandarma birliklerindeki personel değerlendirme sistemi irdelenmiş ve bu değerlendirme sistemine alternatif çok boyutlu, ölçülebilir kriterlere dayanan yeni bir personel değerlendirme sistemi önerilmiştir. Sistem, farklı birliklere göre farklı kriterlerden veya değişik kriter ağırlıklardan oluşacak şekilde tasarlanmıştır. Sistemde yer alan kriterlerin ağırlıklandırmaları da Analitik Hiyerarşi Prosesi ile yapılmıştır. Kriter ağırlıkları Expertchoice Paket Programı yardımıyla hesaplanmıştır. Bilim Kodu :919 Anahtar Kelimeler : Personel Değerlendirme, AHP, 360° Değerlendirme Sayfa Adedi :138 Tez Yöneticisi :Doç.Dr.Cevriye GENCER
Özet (Çeviri)
A NEW PERSONNEL APPRAISAL SYSTEM PROPOSAL FOR GENDARME UNITS WiTH ANALYTIC HIERARCHY PROCESS (M.Sc. Thesis) Murat S.BAYKIZ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2004 ABSTRACT Organizations can survive only with a proper personnel appraisal system. The most important characteristics of a proper personnel appraisal system are multiple dimensions, objectiveness and transparency. In this study, personnel appraisal system in gendarme was examined and a multiple dimensioned, objective personnel appraisal system is suggested against available personnel appraisal system. This system is projected in accordance with the different criterias in different units or different weights. The criterias in the system were weighted with AHP. Expertchoice program was used to calculate the weights of criterias. Science Code Keywords. ^ Page Number ^ Adviser 919 Personnel appraisal, AHP, 360° Appraisal 138 Assoc.Prof.Cevriye GENCER