Aşağı Tersakan Vadisi florası (A-5 Amasya)
Flora of Aşağı Tersakan Valley (A-5 Amasya)
- Tez No: 155732
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
i AŞAĞI TERSAKAN VADİSİ (A-5 AMASYA) FLORASI ( Yüksek Lisans Tezi) Ferhat CELEP GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2004 ÖZET Araştırma alanı Amasya İli Merkez İlçesi sınırları içerisindedir. Bu çalışmada 720 bitki örneği toplanmış ve bunların değerlendirilmesi ile 74 familya ya ait 300 cins ve 461 takson tespit edilmiştir. Bunlardan 47 takson endemik olup, endemizm oranı %10,19'dur. Örneklerin 4 tanesi Gymnospermae'ye 457 tanesi ise Angiospermae'ye aittir. Fitocoğrafık bölgelere dağılımı ise şöyledir: Iran- Turan Elementleri 74 (%16,05), Akdeniz Elementleri 35 (%7,59), Avrupa- Sibirya Elementleri 39 (%8,45), ve diğerleri 313 (%67,89) dir. 15 takson A5 karesi için yeni kayıttır. Bilim Kodu: 401.03.04 Anahatar Kelimeler : Flora, Aşağı Tersakan Vadisi, Amasya Sayfa Adedi: 139 Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Zeki AYTAÇ
Özet (Çeviri)
11 FLORA OF AŞA?I TERSAKAN VALLEY ( A-5 AMASYA) (M.Sc. Thesis) Ferhat CELEP GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT The research area is situated in North of AMASYA Centre province. In this study, 720 plant specimens were collected. The flora of this research area composed of 74 families 300 genera and 461 taxa which are in spesific and intraspesific rank. 47 taxa are endemic (%10,19). 4 taxa are belong to Gymnospermae and 457 taxa are belong to Angiospermae. Phytogeographical elements of the area are as follows: Irano- Turanian elements 74 ( %16,05), Mediterranean elements 35 ( %7,59), Euro-Siberian elements 39 ( %8,45), and the others are 313 ( %67,89). 15 taxa are new record for A5 square. Science Code : 401.03.04 Key Words : Flora, Aşağı Tersakan Valley, Amasya Page Number: 139 Adviser : Prof. Dr. Zeki AYTAÇ