Kastamonu Akmescit mahallesi Balılar konağı restorasyon önerisi
The restoration proposal of the Balılar 'konak'ın Akmescit district (M.sc. thesis)
  1. Tez No: 155733
  2. Yazar: EVRİM PEKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 481
Özet
KASTAMONU AKMESCİT MAHALLESİ BALILAR KONAĞI RESTORASYON ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Evrim PEKASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Bu çalışma Kastamonu Akmescit Mahallesi'nde yer alan geleneksel konut mimarisi örneklerinden Balılar Konağı'nı konu etmektedir. Çalışmanın amacı yapının günümüzdeki durumunun ve restorasyon imkanlarının incelenerek korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için uygun işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında, Kastamonu Akmescit Mahallesi ile konağın yakın çevresi ve bugünkü durumu incelenerek, karşılaştırmalı çalışma ve art zamanlı analizler ile konağın özgün durumu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, ölçütler belirlenerek, bu ölçütlerin uygulamaya geçiş safhasında yeni işlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önerilmektedir. Bilim kodu : 601.04.00 Anahtar Kelimeler : Konak, Kastamonu, Akmescit, Restorasyon Sayfa Adedi : 467 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Işık AKSULU
Özet (Çeviri)
11 THE RESTORATION PROPOSAL OF THE BALILAR 'KONAK' IN AKMESCIT DISTRICT (M. Sc. Thesis) Evrim PEKASLAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT The thesis is issued on the Konak of Balilar, which is one of the examples of the traditional Turkish house, in Akmescit District, Kastamonu. By analysing the existing conditions and restoration possibilities, the aim of the study is to search for the proper functions for the conservation of the building and transferring it to the future generations. In the scope of the thesis, Akmescit District and the vicinity of 'konak', is diachronically analysed and the original state is investigated by a comperative study. As the results of the analysis has been evaluated, there were some criteria determined; which concludes a restoration project that combines the mentioned criteria along with the new functions introduced during the application phase. Science Code Key Words Page Number Adviser 601.04.00 Konak, Kastamonu, Akmescit Restoration 467 Doç. Dr. Işık AKSULU