Telekominikasyon şebekelerinde numaralandırma rejiminin oluşturulması projesi için Monte Corlo simülasyonu ve risk analizi uygulaması
Monte Carlo simulation and risk analysis application for the project of constitution of numbering regime in the telecommunications networks
- Tez No: 155744
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
TELEKOMÜNİKASYON ŞEBEKELERİNDE NUMARALANDIRMA REJİMİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ İÇİN MONTE CARLO SİMÜLAS YONU VE RİSK ANALİZİ UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Emin TURGUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Her açıdan değişim beklentilerinin sürekli arttığı günümüzde mal veya hizmet ayrımı yapmaksızın gittikçe artan sayıda şirket, kurum ve kuruluş, üretimlerinde esnek bir strateji ve organizasyon yapısını sağlayan Proje Yönetim Modelini benimsemekte ve üretim süreçlerinde belirsizlik olgusunu minimize edecek risk analizi ve risk yönetimi araçlarını bu modele dahil etmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, söz konusu risk analiz araçlarından yaygın kullanıma sahip Monte Carlo Simülasyonu, ülkemizde telekomünikasyon piyasasını düzenleyici otorite olarak kurulmuş bulunan Telekomünikasyon Kurumu bünyesinde, Proje Yönetim Modeli çerçevesinde yürütülen“Numaralandırma Rejiminin Oluşturulması Projesi”ne uygulanmıştır. Bu uygulama neticesinde, proje tamamlanma süresinin, deterministik olarak belirlenmiş tek değerli faaliyet süreleri ile saptanması yerine; proje tamamlanma sürelerinin, belirli değer aralıklarında stokastik olarak belirlenmiş faaliyet süreleri ile saptanarak gerçekleşme olasılıkları ile birlikte ifade edilmesinin, proje yönetimi açısından daha sağlıklı bir yaklaşım olduğu sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 07 Anahtar Kelimeler : Proje Yönetimi, Proje Yönetim Modeli, CPM, Monte Carlo Simülasyonu, Tornado Diyagramı Sayfa Adedi : 97 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ömer Faruk BAYKOÇ
Özet (Çeviri)
11 MONTE CARLO SIMULATION AND RISK ANALYSIS APPLICATION FOR THE PROJECT OF CONSTITUTION OF NUMBERING REGIME IN THE TELECOMMUNICATIONS NETWORKS (M.Sc. Thesis) Ahmet Emin TURGUT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT In today's world where expectation of change increases persistently in many respects a growing number of corporation, institution and enterprise is in a way to adopt the Project Management Model which provides a flexible strategy and organisation structure. They also integrate risk analysis and risk management tools into this model to minimize the uncertainties in their production processes. In the scope of this thesis, Monte Carlo Simulation which is one of the aforementioned risk analysis tools having the most common use has been applied to“The Project of Constitution of Numbering Regime in the Telecommunications Networks”which has been executed by means of Project Management Model in The Telecommunications Authority, established for the regulation of telecommunications sector in our country. Consequently, it's figured out that rather than calculation of project completion time by single-valued deterministic task durations, calculation of project completion times by stochastic task durations in their particular time ranges and specifying their probabilities is more reasonable approach from the project management point of view. Science Code : 07 Key Words : Project Management, Project Management Model, CPM, Monte Carlo Simulation, Tornado Diagram Page Number : 97 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk BAYKOÇ