Son yıllarda Türkiye'de meydana gelen depremlerde ortaya çıkan benzer hasarların zemin-yapı ilişkisi çerçevesinde incelenmesi
The study of similar damages in a manner of soil-structure interaction on recent earthquakes in Turkey
- Tez No: 155745
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
SON YILLARDA TÜRKİYE' DE MEYDANA GELEN DEPREMLERDE ORTAYA ÇIKAN BENZER HASARLARIN ZEMİN -YAPI İLİŞKİSİ ÇERÇEVESİNDE İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Banş DEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2004 ÖZET Türkiye' de son yıllarda meydana gelen yıkıcı depremler, Anadolu' nun deprem açısından oldukça aktif olduğu gerçeğinin en önemli kanıtlarıdır. Depremler farklı bölgelerde gerçekleşmekle birlikte hasarlar genelde benzer nedenlerden kaynaklanmıştır. Bu çalışmada, son yıllarda meydana gelen Erzincan (1992), Dinar (1995), Adana-Ceyhan (1998), Kocaeli (1999), Düzce (1999) ve Sultandağı-Çay depremleri (2002) zemin-yapı ilişkisi çerçevesinde incelenmiş, ve bu depremlerde meydana gelen hasarların ortak nedenleri ortaya konulmuştur. Bu amaçla, sözkonusu depremlerle ilgili çeşitli kaynak ve çalışmalar incelenmiş, benzer hasar türleri belirlenerek bu hasarların ortak nedenleri ortaya konulmuştur. İncelemeler sonucunda hasarların öncelikle yerleşim bölgelerinin yanlış seçimi ve bu bölgelerde geoteknik incelemelerin gözardı edilmesi sonucu oluştuğu saptanmıştır. Buna ek olarak yapılarda tasarım ve yapım aşamalarında depreme dayanıklı yapı tasarımı ilkelerinin gözardı edilmesi ve yanlış malzeme uygulamalarının da hasarlarda oldukça etkin olduğu sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 924 Anahtar Kelimeler : Deprem, geoteknik, zemin, yer ivmesi, spektrum, period, frekans, atım, yer hızı, sıvılaşma, alüvyon, süneklik, yumuşak kat, kısa kolon, viyadük. Sayfa Adedi : 197 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman Pampal
Özet (Çeviri)
11 THE STUDY OF SIMILAR DAMAGES IN A MANNER OF SOIL- STRUCTURE INTERACTION ON RECENT EARTHQUAKES IN TURKEY (M.Sc. Thesis) Bans DEMİR GAZI UNIVERSITY TNSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2004 ABSTRACT Destructive earthquakes occurred in Turkey within last years are strong evidences that the region is severely active for earthquake hazard. Although the earthquakes had occurred in different regions, destructions had generally come into existence due to similar reasons. In this study, Erzincan (1992), Dinar (1995), Adana-Ceyhan (1998), Kocaeli (1999), Dfizce (1999) and Sultandağı-Çay earthquakes (2002), which had occurred within the last years, have been studied in a manner of soil-structure interaction, and the common damages occurred in these earthquakes were stated. To reach this aim, a variety of references and recent studies on these earthquakes have been examined, similar types of damages have been stated and the common points on them have been specified. As a result of this study, it has been stated that destructions had primarily occurred due to incorrect selection of settlements and disregarding of geotechnical inspections on these regions. Furthermore, it has been concluded that disregarding of earthquake resistant structural design and insufficient application of building materials had also been quite effective on earthquake damages. Science Code: 924 KeyWords : Earthquake, geotechnics, soil, ground acceleration, spectrum, period, frequency, displacement, ground velocity, liquifaction, alluvial deposit, ductility, soft floor, short column, viaduct Page Number: 197 Adviser : Prof. Dr. Süleyman Pampal