Buji ile ateşlemeli motorlarda hidrojen yakıtı kullanılmasının motor performansına ve egzoz emisyonlarına etkisinin deneysel analizi
Experimental analysis of the effect of using hydrogen as a fuel on engine performance and exhaust emissions on spark ignition engines
  1. Tez No: 155743
  2. Yazar: HACI MUSTAFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hidrojen, buji ile ateşlemeli motorlarda kendi başına veya benzin ile birlikte kullanılabilen alternatif bir yakıttır. Buji ile ateşlemeli motorlarda hidrojen kullanımı yanma sürecini iyileştirir ve egzoz emisyonlarını azaltır. Bu deneysel çalışmada tek silindirli 4 zamanlı buji ile ateşlemeli motorda herhangi bir değişikliğe gidilmeden ek yakıt olarak hidrojen kullanılmış ve egzoz emisyonları ile motor performansına etkileri incelenmiştir. Stokiyometrik oran değiştirilmeden emme manifoldundaki hava-yakıt karışımına belirli oranlarda (%4, %8, %12) hidrojen eklenmiştir. Deneyler tam gaz kelebek açıklığında ve değişik devirlerde yapılmıştır. Motorda ek yakıt olarak hidrojen kullanılmasıyla karbonmonoksit ve hidrokarbon emisyonları ile birlikte özgül yakıt tüketimi volümetrik verim, motor momenti ve çıkış gücü de azalmıştır.Anahtar Kelimeler :Hidrojen, Motor performansı, Alternatif yakıt
Özet (Çeviri)
Hydrogen is an alternative fuel, which can be used without or with gasoline in spark ignition engines. Using hydrogen in a conventional spark ignition engine improves combustion process and reduces pollutions emissions. In this experimental study, hydrogen was used as a supplementary fuel in a single cylinder, four stroke, spark ignition engine without any modification. It's effects on exhaust emissions and engine performance were investigated. Hydrogen was added to the air-fuel mixture in the intake manifold of the engine at certain rates (4%, 8% and 12%) without changing the stochiometric ratio. The experiments were performed at full open throttle operating and different speeds. By using hydrogen as a supplementary fuel in the engine, both carbon monoxide and hydrocarbon emissions and also specific fuel consumption, volumetric efficiency, power-output and torque were decreased.Key Words : Hydrogen, Engine performance, Alternative fuel.